Chodíte pozdě spát? Zaděláváte si na nepříjemný malér, tvrdí česká neurovědkyně

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
deprese
Zdroj: Shutterstock

Nová studie zaměřená na spánek a stres vědců ze státní univerzity v Boulder v Coloradu, Harvardské univerzity a Massachusettského technologického institutu byla provedena na 840 tisících respondentech. Zjistila zajímavé skutečnosti týkající se dopadu spánku na život člověka. Zprávu a vyjádření odborníků přinesl Český rozhlas.

Pokud jdeme spát, byť jen o hodinu dříve, a dřív vstaneme, naše tělo bude méně náchylné k depresím, říká nová studie.

„Lidé můžou těžit z delšího pobytu na denním světle a mít lepší rovnováhu mezi prací a volným časem,“ říká neurovědkyně Tereza Nekovářová.

Rytmus našeho spánku a práce se za poslední roky rapidně změnil. Dříve se běžně chodilo spát takzvaně „se slepicemi“ a vstávalo se nejpozději s východem slunce. Aktuálně lidé ponocují a někteří i pracují do večerních či nočních hodin.

To potvrzuje i etolog a neuropsycholog Marek Špinka: „Když se podíváme o jedno, dvě století zpátky, rytmus byl posunut k mnohem časnějšímu uléhání.“

Biorytmus narušuje modré světlo

Změnu biorytmu v posledních letech ovlivňuje umělé světlo. Neschopnost usínat je pak zaviněna také modrým světlem z mobilních telefonů, které si do ložnice nosíme častěji a častěji.

V zimě je denního přirozeného světla málo, takže jej využíváme všichni. Za tmy vstáváme i usínáme. Zatímco v létě se s východem slunce budí jen málokdo.

Výše uvedená studie také zjistila, že pokud chodíte spát kolem půlnoci a čas ulehnutí posunete už na jedenáctou, sníží se u vás riziko deprese až o 23 procent. Výsledky studie byly uveřejněny v časopise JAMA Psychiatrie.

Dá se to změnit

Pro lepší spánek je nutné dát si během dne pozor na čas konzumace jídla, fyzickou zátěž i kofein, který nám usínání může nepěkně protáhnout.

„Do určité míry se jedná o zvyk nebo sociální tlak, který je ale možné změnit. A evidentně se změnit dá,“ říká Špinka. Pokud půjdete spát časněji, možná neuvidíte oblíbený seriál, ale zase uděláte něco pro své tělo a duševní pohodu.

Noční život a pozdější spánek je problémem hlavně mladších ročníků. Styl života, divoké noční oslavy a málo spánku, může v budoucnu způsobit velké potíže.

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články