Clam-Gallasův palác je opraven. Po čtyřleté rekonstrukci se otevře na konci září

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
clam_gallas
Zdroj: Profimedia

Barokní Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí začal Pražský magistrát rekonstruovat v roce 2018. V tomto týdnu jej zástupci města slavnostně otevřeli pro přípravu zpřístupnění památky veřejnosti, které se uskuteční již 28. září.

Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském je jedno z vrcholných děl pražské barokní architektury. Palác patřil českému hraběcímu rodu Clam-Gallasové, kteří zde žili až do konce 19. století. Poté byl takřka celý palác pronajímán, hraběcí rodina totiž žila ve Vídni, uvádí web Muzeum Prahy.

Na sklonku roku 1918 bylo do paláce umístěno mimo jiné československé ministerstvo financí. V roce 1945 došlo ke znárodnění a byl sem přemístěn z vyhořelé Staroměstské radnice Archiv hlavního města Prahy a sídlil zde do roku 2017, kdy se postupně přestěhoval do nové budovy na Chodovci.

Historicky významné místo

„Aby se někdo zapsal do historie, je třeba aby stavěl. Jeden z nejvýznamnějších paláců v Čechách, ale i Evropě, se teď otevře veřejnosti,“ řekl při slavnostní ceremonii architekt Petr Malinský.

„Tento palác ztělesňuje období baroka a Praha je po celém světě vnímána jako jedna z nejlepších destinací, kam jet za barokními památkami,“ cituje web ČT24 radního hlavního města Jana Chabra.

„Věříme, že by se palác mohl stát význačným střediskem pražského baroka. Palác bude otevřen nejen do Husovy ulice, ale také do Mariánského náměstí,“ uvedla k věci pro iDNES ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová.

Prostory pro Muzeum města Prahy

„Muzeum zde plánuje vytvořit palácovou expozici, věnovanou rezidenci a způsobu života v ní. Podle Strnadové vlastní Praha několik desítek barokních paláců, ale v žádném neexistuje podobná expozice,“ dodala Zuzana Strnadová.

Muzeum města Prahy schraňuje bohatý sbírkový fond věnovaný pražským dějinám. V osmi objektech nabízí jak stálé expozice, tak časově omezené výstavy.

Kromě výstavních prostor a kulturních památek muzeum spravuje rozsáhlý areál odborných pracovišť, uvádí stránky muzea. V příštím roku se k jeho objektům přidá i nově zrekonstruovaný Clam-Gallasův palác.

Zdroje: Muzeum Prahy, Facebook, ČT24, iDNES

Autor: Evženie Novotná

 Související články