Další dopady války na Ukrajině. Město Česká Lípa už nebude mít ulice Ruská a Moskevská

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
ulice Ruska Praha
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Válečný konflikt na Ukrajině trvá už tři týdny, vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou stále nepřineslo kýžený výsledek. Naopak, konflikt se dál a dál vyhrocuje. Důsledky války však budou, zdá se, větší, než se původně předpokládalo. Třeba někteří obyvatelé České Lípy budou muset v nejbližší době měnit všechny své doklady.

Válka rezonuje světovým děním a zasahuje každého. Občané České republiky hromadně vyjadřují solidaritu Ukrajině, vybírají finanční i materiální prostředky a snaží se podporu válkou zasažené zemi vyjádřit všemožnými způsoby. Některé jsou ale poněkud kontroverzní.

Změna zavedených názvů

Hned několik dní po začátku konfliktu se některé společnosti rozhodli pro změnu tradičního názvu svých výrobků. Psali jsme například zde, že tzv. Ruská zmrzlina od dubna ponese název Ukrajinská zmrzlina. Lucemburská vodka se zase rozhodla ustoupit od názvu Stolichnaya. Bude se prodávat jako vodka Stoli.

Změnu však pocítí i některé místní názvy. Už od začátku války někteří lidé volají po odstranění názvů ulic odkazujících na Ruskou federaci. Málokterá samospráva se však k tomuto kroku odhodlala.

Včera však zastupitelstvo města Česká Lípa odhlasovalo, že ulice Moskevská se bude nově jmenovat Křížová a ulice Ruská se přejmenuje na Vilovou. Nové názvy jsou podle zastupitelů ve městě historicky zakořeněné a objevují se i v kronikách. Jedná se tedy o návrat k původnímu pojmenování.

Kolika lidí se změna dotkne?

Podle uskupení Živá Lípa, které je součástí zastupitelstva a o změně informovalo na svém facebooku, v obou ulicích žije necelých 150 obyvatel. Ti budou muset po změně názvu ulice změnit prakticky všechny své doklady, jejich původní adresa už bude neplatná.

Změnu někteří obyvatelé České Lípy uvítali. Oceňují především návrat k historickému názvu ulice. Jiní však změnu ostře kritizují. Jedna ze sledujících například upozorňuje zastupitele, že peníze vynaložené na změnu názvu by se daly investovat lépe, například do přestavby mateřské školky.

Jiní zase upozorňují, že aktuální názvy Ruská a Moskevská jsou v obyvatelích České Lípy tak zakořeněné, že je stejně budou užívat dál. Jeden ze sledujících však oponuje, že změna místních názvů je častým důsledkem světového dění, tedy je taková změna logická i v tomto případě.

Čeká Pražany totéž?

Ačkoliv v České Lípě se přejmenování týká jen asi 150 lidí, kdyby se k tomuto kroku rozhodla například Praha 10, dopady by byly daleko fatálnější. V Praze je ulice Ruská dlouhá více než 2 kilometry, žije na ní několik tisíc obyvatel, mají na ní sídlo i různé firmy. Praha 10 však ještě v minulém týdnu žádné oficiální žádosti o změnu názvu ulice nezaznamenala.

Přesto už v prvních dnech konfliktu aktivisté změnili tabulky oznamující název ulice na název Ruská válečná lodi jdi do p*dele podle slov ukrajinského vojáka, který odmítl na výzvu ruského námořnictva složit zbraně a vzdát se.

Mluvčí městské části Praha 10 Jan Hamrník pro Pražskou drbnu uvedl, že neví, kdo za novými tabulkami stojí. Ke změně názvu se Praha 10 zatím nechystá. „Jen jsme zaznamenali dotazy a debaty na sociálních sítích. Na Praze 10 je více názvů, o kterých se diskutuje jako například Moskevská a tak dále, ale v současné chvíli se maximálně soustředíme na okamžitou pomoc válečným uprchlíkům, aby měly rodiny kde bydlet a děti kam chodit do školy,“ doplnil Hamrník.

Zdroj: iDNES, Přehledně24, Deník, Facebook, Pražská drbna

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články