Demonstrace na Václavském náměstí: Lidé se bouřili hned z několika důvodů. Měli s sebou transparenty i divnější věci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Demonstrace Milion Chvilek
Zdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia.cz

Včera proběhla v Praze demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek. Její organizátoři i účastníci požadovali především odstoupení Marie Benešové (za ANO) z funkce ministryně spravedlnosti. Dále také chtěli, aby náhradu za končícího nejvyššího zástupce vybrala až nová vláda, která vzejde z podzimních voleb. Dle ČTK dorazilo asi 4 000 až 5 000 lidí.

Podle organizátorů se nejednalo o jednorázovou akci a protesty budou i nadále pokračovat, pravděpodobně také mimo Prahu. Pokud ministryně pod tlakem demonstrantů neodstoupí, plánuje organizace Milion chvilek na 1. června pochod Prahou za nezávislost justice, který má vést mimo jiné kolem sídla ministerstva spravedlnosti.

Podle protestujících je justice zpolitizovaná

Demonstrujícím se nelíbilo především vystupování Benešové v kauze Vrbětice. Ta několikrát tvrdila, že se pracuje s více vyšetřovacími verzemi, než pouze s tou, kde vystupují ruští agenti. Což pak ostatní členové vlády několikrát vyvrátili. Benešová poté kvůli této kauze začala kritizovat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, dokonce pro něj připravovala kárnou žalobu.

Ten se nakonec rozhodl rezignovat, neboť se cítil pod příliš velkým tlakem. Což je další věc, která se lidem, kteří přišli na demonstraci, nelíbila. Spokojení nejsou ani s tím, že se Benešová rozhodla najít Zemanova zástupce co nejdříve. Podle nich by měla takovouto vysokou funkci obsadit až nová vláda.

Organizátoři i vystupující na pódiu několikrát uvedli, že jednání Miloše Zemana se dá považovat za vlastizradu a že by podle toho měl být i souzen. Jeho i Babiše poté kritizovali za příliš proruské postoje, a to i jejich spolupracovníků.

Milion chvilek připravuje další demonstraci na 24. května. Toho dne jsou totiž voleni další členové Rady České televize. Právě za její nezávislost se má v pondělí demonstrovat. Spolek také vyzval politické strany, aby veřejně podepsaly dokument, ve kterém se zavazují, že nebudou po volbách spolupracovat s hnutím ANO.

Transparenty proti premiérovi i prezidentovi

Demonstrace trvala kolem hodiny a půl a byla zakončena zpěvem hymny. Mluvčí pražské policie Jan Rybanský pro ČTK řekl, že policisté nemuseli zasahovat a že nedošlo k porušením žádných protiepidemiologických opatření ani k narušení veřejného pořádku.

Účastníci protestu museli mít celou dobu nasazené respirátory a museli dodržovat stanovené rozestupy. Zaplnili prostřední pruh na horní polovině náměstí. To ale zůstalo dále průjezdné. Lidé si přinesli transparenty, které kritizovaly premiéra Andreje Babiše, prezidenta Zemana i ministryni Benešovou. Nechyběly ani velké červené trenky s nápisem „Stydím se za svého prezidenta“.

Spolek Milion chvilek je aktivní od posledních sněmovních voleb v roce 2017. Jeho protesty jsou obvykle spojeny s osobou Andreje Babiše, nyní taky velmi často s Marií Benešovou. Ta největší demonstrace proběhla v červnu roku 2019, kdy na Letnou dorazilo 250 000 účastníků.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články