Divokou Šárku rozezní opera. Národní divadlo zde zahraje Dvě vdovy

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
dve_vdovy
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

V neděli 4. září od 14.00 se odehraje v Divoké Šárce operní představení v místech původního přírodního divadla. V produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, sbor, balet a orchestr opery Národního divadla v Praze. Akce se koná pod záštitou francouzského velvyslance, jeho Excelence Alexise Dutertre.

Hudební představení je pořádané v rámci Dne Prahy 6 a českého předsednictví v Radě EU. V rámci každoročního oblíbeného projektu Opera v Šárce, který byl znovuobnoven v roce 2005, letos umělci z Národního divadla zahrají operu Bedřicha Smetany Dvě vdovy.

Dlouhá historie přírodního divadla

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo šestnáct inscenací. V dobách největší slávy se do plenérového prostoru vešlo 10.000 sedících diváků, míst ke stání bylo 8.000. Tradice divadla byla obnovena v roce 2005, píše web Opera Plus.

Proč Smetanovy Dvě vdovy?

Předsednické trio EU pro období od ledna 2022 do června 2023 tvoří Francie, Česká republika a Švédsko. A právě tyto tři země – Francii, Českou republiku a Švédsko na poli kultury těsně spojuje osoba hudebního skladatele Bedřicha Smetany, který je od 19. století obecně světově uznávaným zakladatelem svébytné české národní hudby, uvádí web Opera v Šárce.

Ne náhodou byla Smetanova Prodaná nevěsta uvedena v roce 2009 Operou National de Paris na počest předání předsednictví rady EU Francií České republice. A bylo to právě Švédsko, kam Bedřich Smetana odjel po tragických životních zážitcích a prožil tam pět úspěšných let svého působení jako dirigent a pedagog – složil zde např. skladby Richard III., Valdštýnův tábor, nebo Hakon Jarl, vysvětluje web Opera v Šárce.

Ti nejlepší z Národního divadla

V hlavní roli se představí přední sólisté opery Národního divadla. Roli dvou vdov, Karoliny a Anežky, zazpívají Jana Sibera a Dana Burešová. V mužských hlavních rolích se představí Aleš Briscein jako Ladislav Podhajský a Martin Šrejma jako Toník. V dalších rolích uvidíte Františka Zahradníčka, Soňu Godarskou, Jiřího Kohouta a Lenku Šmídovou.

„Lidunku jsem zpívala poprvé v Liberci v roce 2018 a v krásném prostranství přírodního divadla Šárka si ji opět zopakuji,“ uvedla pro Přehledně24 operní pěvkyně Soňa Godarská.

„Momentálně v Národním divadle v Moravskoslezském hraji vdovu Karolinu a nyní se těším, že budu v hravé roli Lidunky škádlit své pěvecké kolegy spolu s postavou Toníka, kterého hraje můj skvělý kolega Martin Šrejma. Věřím, že spolu vytvoříme krásný a hravý mladý pár a pobavíme diváky,“ dodala Godarská.

Dirigentské taktovky se chopí Jan Chalupecký a režijní nastudování vedly Jana Divišová a Renée Nachtigallová.

Zdroj: Opera v Šárce, FacebookOpera Plus, Přehledně24

Autor: Veronika Holcová

 Související články