Dobrovolně pomáhal hasit požár v Hřensku. Teď mu hrozí pokuta 100 000 korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
haseni pozaru v hrensku
Zdroj: CNC / Profimedia

Jiří Vlk byl jedním z hasičů, kteří pomáhali při hašení požáru v Národním parku České Švýcarsko. Pilot vrtulníku zcela dobrovolně několikrát vyrazil do akce, aby pomohl zastavit největší požár, s jakým se kdy Česká republika potýkala. Za své zásluhy si odnesl netradiční odměnu, a to pokutu 100 000 korun.

Hašení pomocí letadel a vrtulníků se ukázalo jako nejefektivnější způsob, jak se požáru v Hřensku zbavit, uvádí TV Nova. Zhruba čtvrt roku po zásahu ale dostal hasič Jiří Vlk dopis, který ho nemile překvapil. Byla mu udělena pokuta od Úřadu pro civilní letectví.

Z Vlkova vyjádření pro Deník N vyplývá, že jeho provinění spočívalo především v tom, že pro lety nad lesem neměl speciální požární výcvik. Potřebné školení měl dokončit až letos v zimě. „Úřad při rozhodování zohledňuje veřejný zájem, nemůže ovšem přehlížet porušování, či dokonce opakovaná porušení pravidel stanovených právním řádem,“ uvedl ÚCL.

„Úřad zahájil přestupkové řízení, neboť pilot v rozporu s pravidly provedl sérii osmi letů při zásahu v Hřensku. Jedná se o provoz s nutným zvláštním výcvikem, nejedná se tedy o pouhé byrokratické překážky,“ uvedl pro iDNES mluvčí úřadu Vítězslav Hezký.

Zásah to vyžadoval

„Byl to koordinovaný zásah, řídil mne velitel policejní lety. Létal jsem ve formaci s policejními vrtulníky a velel mi přímo pan Tomáš Vlasák, vedoucího pilotního oddělení Letecké služby Policie ČR. Neměl jsem ale potřebná povolení pro nabírání vody z Labe, pro přistání ve Hřensku a lety v nízké výšce. Dělal jsem to proto, že si to zásah vyžadoval,“ řekl hasič pro Děčínský deník.

Jenomže ačkoli jednal Vlk s nejlepším svědomím a dělal vše, aby pomohl, bohužel jsou podle ÚCL pravidla jednoduše pravidly. Pilot přitom podle svých slov zasahoval na své náklady, jen za palivo dal půl milionu korun.

Každé dobro se po zásluze trestá

Rozhořčený pilot sdílel svůj příběh i na facebooku, kde k fotce oznámení o pokutě ironicky připsal: „Konečně jsem se dočkal! Dostal jsem nejvyšší státní vyznamenání!! Byl jsem po zásluze odměněn! Děkuji všem za nominaci na tuto cenu! Především všem, kteří mohli a nepřiletěli dělat dobro zdarma!“

Pod příspěvkem se dočkal podpory od občanů ČR, kteří spravedlnost ÚCL nechápou. „Za dobrotu na žebrotu. Všechno je nějak naopak,“ napsal naštvaně někdo v jednom komentáři, v jiném zase další doplnil: „Dnes se trestá po zásluze každé dobro.“

Jiří Vlk řeší pokutu už od srpna, pokusil se odvolat a i nadále bude za svou spravedlnost bojovat. Ačkoli přízeň lidí má, není ale jasné, zda se mu spor podaří nakonec s ÚCL vyhrát. On sám je prý už smířený s tím, že pokutu zaplatí.

Zdroj: Facebook, TV Nova, Deník N, Děčínský deník, iDNES, Úřad pro civilní letectví

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články