Důchodci už se můžou těšit na nový rok. Vláda jim zvýší penzi o sympatickou částku

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
duchod penize
Zdroj: Matej Kastelic / Shutterstock.com

Senioři se dočkají vyššího důchodu. Solidární část se zvýší od ledna o 350 korun a zvedne se také zásluhový díl penze. Konkrétně o 1,3 procenta.

Průměrný důchod tak poroste o zhruba 505 korun. K zákonnému zvýšení ale lidé dostanou ještě 300 korun měsíčně navíc, ale pouze ti, kteří nějaký důchod opravdu pobírají. V České republice se jedná o 2,86 milionu lidí, kteří důchod, ať starobní, invalidní nebo pozůstalostní pobírají.

Výše penze se upravuje vždy od ledna

Penze se upravují od ledna, musí se pokaždé navýšit o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Část důchodu, které se říká solidární, musí odpovídat desetině průměrné mzdy. Ministryně práce Jana Maláčová to potvrdila pro ČTK.

„Vláda dnes schválila nařízení, kdy jsme definitivně udělali tečku za navýšením důchodů k 1. lednu příštího roku.“ Celkově se důchod skládá z již zmíněné solidární částky, která je pevná. Další složkou je zásluhová procentní výměra. Ta se počítá podle odpracovaných let.

Všichni důchodci tak dostanou 350 korun navíc v rámci solidárního dílu. Vláda nyní schválila také bonus 300 korun pro každého, který si prosadila už před několika týdny. Sledovaným obdobím nyní byl loňský červenec až letošní červen. Během této doby se ceny zvedly o 2,8 procenta.

Penze se průměrně zvýší asi o 3,2 procenta, což je asi 505 korun. K solidárnímu dílu se musí přičíst také polovina růstu mezd, která činí 0,4 procenta. Ten, kdo bere průměrný důchod, si tak přilepší o 805 korun. Bohužel ti, kteří berou méně než průměr, budou mít o něco méně.

Ministerstvo práce neuvádí, kolik peněz bude valorizace stát

Kolik bude valorizace stát, nikde není uvedeno. S výdaji ale ministerstvo práce již podle zdrojů počítá. Zákonné přidání by mělo stát vyjít na 20 miliard korun a bonus, který dostane každý ve výši 300 korun, bude stát dalších 10,6 miliardy korun.

Podle rozpočtového plánu by mělo mít ministerstvo na penze o více než 24 miliard korun navíc, než tomu bylo loni. Letošní výdaje na penze vyšly na 256,8 miliardy korun. Kromě důchodů se budou upravovat také příplatky k důchodům pro odbojáře nebo vězně komunismu, které by měly růst o 3,2 procenta.

Pro příští rok se změní nejen výše důchodu, ale také výše částky, která bude stanovovat nový důchod. Do výdělku 17 121 korun se bude počítat do základu celá částka. Nad tuto hranici a do čtyřnásobku průměrné mzdy, se pak započítá 26 procent, ale na tento limit už se nebude následně nic zohledňovat. Čtyřnásobek průměrné mzdy je podle ministerstva 155 644 korun.

Zdroj: ČTK, Eurozprávy

Autor: Raina TomanováSouvisející články