Důchody příští rok porostou dvakrát. V létě by měli lidé dostat až 670 korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
duchod
Zdroj: Shutterstock

Česká republika zažívá největší zdražování ve všech odvětvích za posledních 13 let. Proto je třeba, aby se stát postaral alespoň o ty, kteří si nemohou dovolit vyšší ceny elektřiny, potravin či paliv splácet. Příští rok by tak mělo hned dvakrát dojít ke zvýšení částky starobního důchodu.

Ze zákona musí k mimořádnému navýšení důchodu dojít v případě, že se inflace v zemi přehoupne přes 5 %. Přes tuto hranici se podle všeho u nás dostane už v lednu. Další zvýšení důchodů pak vláda slibuje v létě příštího roku.

Jednat by se podle všeho mělo o 670 korun, což je podle státu dostatek na to, aby se důchodci dokázali s novými cenami vyrovnat. Pravdou ale je, že zdražování je mnohem výraznější a někteří lidé takový příspěvek považují dokonce za vtip.

Poprvé o 900

„U průměrného starobního důchodu, který bude v lednu po valorizaci činit cca 16 274 korun, by mimořádná valorizace průměrného důchodu činila přibližně 670 korun,“ řekl médiím mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Už v lednu se nicméně zvýší podle valorizačního schématu lidem důchody o pár stovek. Kromě tohoto příspěvku totiž senioři dostanou nad zákonnou valorizaci ještě dodatečný bonus tři sta korun. Dohromady se tak mohou těšit až na 900 korun.

Růst cen od června 2021 dosáhl v říjnu 2021 celkem 2,95 procenta. K pěti procentům už tedy nechybí příliš a lidé, kteří pobírají starobní důchod a nemají žádný jiný příjem, mají již teď obrovské problémy. A zdá se, že situace se bude spíše zhoršovat.

Podruhé v historii ČR

K tak výrazným finančním změnám, aby musel být ze zákona lidem důchod navýšen, došlo u nás v republice zatím pouze jednou. Příští rok tak bude teprve druhým případem, kdy se něco takového stalo. Růst cen se vyšplhá až na 5,4 %, což je také částka, o kterou budou navýšeny průměrné důchody.

„O stejné procento budou zvýšeny i procentní výměry důchodů přiznaných ve zbytku roku 2022, tedy po měsíci, v němž k mimořádné valorizaci dojde. Zvýšeny budou procentní výměry všech důchodů – starobních, invalidních i pozůstalostních,“ vysvětluje Dostálek.

Už na lednové zvýšení důchodů bude nicméně stát potřebovat 28,2 miliardy korun. Znamená to tak další díry ve státním rozpočtu. Podle aktuální predikce ministerstva financí by růst cen měl zrychlovat, a není tak úplně jasné, jak na tom budou důchodci v budoucnu.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články