Ewa Farna, David Stypka a kapela Mirai ovládli letošní udělování Andělů

od Veronika Holcová
3 minuty čtení
ewa farna andel
Zdroj: Profimedia

Žádným překvapením nejsou výsledky včerejšího slavnostního udílení cen Anděl Coca-Cola 2021. Největší favorité soutěže si nakonec skutečně odnesli andělské sošky.

„Tak nějak vzdychají andělé, co se neudrží a padají z nebe, až k nám dolů,“ je část textu skladby Farmářům od Davida Stypky a skupiny Bandjeez. Jemu in memoriam spadli do náručí Andělé hned tři.

Hořkosladké bylo udílení ceny za interpreta roku, skladbu roku a album roku. Tyto Anděly převzali pozůstalí po Davidu Stypkovi, který se svou kapelou stvořil nejlepší skladbu s názvem Farmářům a nejlepší album Dýchej, ačkoli album dali dohromady již po zpěvákově předčasném skonu.

„I bez smutných okolností, které provázely jeho vznik, je to mimořádné album, na kterém David znovu připomenul, že popová nahrávka nemusí být triviální, ale s chytlavostí se naopak může vázat i vnitřní síla, hloubka a duše,“ komentuje výsledky hlasování pro webové stránky Andělů předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

Ceny převzala skupina Bandjeez, Stypkova partnerka a maminka. Obě měly velmi emotivní děkovnou řeč, která zasáhla diváky nejen v sále. „Moc tady chybí, nejen u nás doma,“ řekla partnerka Kateřina, která poděkovala i za vlnu pomoci a empatie, které se jí po předčasné smrti otce jejich tří dětí dostalo.

Pátá chuť na pátém albu

Ewa Farna proměnila jednu ze svých celkem čtyř nominací. Odnesla si Anděla, když se stala sólovou interpretkou za své album Umami. Páté studiové album Farny je zaměřené na ženství a vše, co k němu patří, tedy s čím se ženy musí potýkat během svého života.

Umami znamená pátou chuť, která zvýrazňuje všechny ostatní chutě a díky které jídlo chutná kompletně, a právě ve svém albu Ewa přiznává, že právě tuto pátou chuť našla díky svým dvěma dětem a mateřství.

Album Noční obraz Vladimíra Mišíka uspělo v žánrové kategorii Folk a zpěvák proměnil jednu ze tří nominací.

Skupinou roku se stala favorizovaná skupina Mirai za desku Maneki Neko. „Jsem celoživotní skeptik a zpochybňuju naše ceny,“ uvedl frontman skupiny Mirai Navrátil. „Mám pocit, že jsme si to nezasloužili. Kdyby nebyly tyhle signály, že to má smysl, tak by se mnou bylo k nevydržení.“

Anděla za objev roku získala mladá zpěvačka Annabell, cenu za rap si odnesl rapper Smack a do Síně slávy byl slavnostně uveden skladatel, pianista a zpěvák Jaroslav Uhlíř. „Patří k tvůrcům se vzácným darem psát písně, jež oslovují posluchače hned na první poslech. Z jejich duše cítíme upřímnou laskavost, lidskost a jemný úsměv. Tedy vlastnosti, které dělají náš život krásnější,“ zaznělo v medailonku přímo během slavnostního ceremoniálu.

„O vítězích letos pod dohledem notáře rozhodovalo 461 akademiků,“ uvedla Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Anděly vyhlašuje.

Po dvou letech byl ceremoniál opět ve svém původnímu formátu, spolu s diváky a živě přenášen Českou televizí. Mladý moderátor Martin „Mikýř“ Mikyska zvládl navzdory svému specifickému humoru moderaci více než uspokojivě.

Oscarový skandál stále rezonuje společností

Slavnostní udílení hudebních cen za rok 2021 se však neobešlo bez zaškobrtnutí.

V jednom ze svých vstupů si Mikyska vystřelil ze skandální facky Willa Smithe moderátorovi Oscarů a směřoval hlášku o alopecii na Jordana Haje, který zmíněnou nemocí také trpí, se slovy: „G. I. Jane 3, těším se na to.“ Zpěvák okamžitě vstal z publika a přešel na pódium, kde se ale místo facky s moderátorem políbili.

Deathmetalová kapela Sněť bodovala v kategorii Rock s deskou s názvem Mokvání v okovech.

Kapela přišla na jeviště a její lídr spustil ne moc lichotivou řeč na konto jistého sponzora hudebních cen a Anděla si skupina odmítla převzít se slovy: „My tu cenu nepřevezmeme kvůli jednomu sponzorovi této akce, a to je OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, pozn. red.). Nesnášíme OSU, protože OSA je největší problém undergroundu.“

Zdroje: Ceny Anděl, ČT24, iDNES, Blesk

Autor: Veronika HolcováSouvisející články