Inflace v ČR klesá. Může za to především zásah vlády do cen energií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Shutterstock

Inflace v České republice klesla. Zásah vlády do cen energií ji meziměsíčně srazil o 1,4 %, informuje iDNES. V meziročním vyjádření inflace podle Českého statistického úřadu dosáhla 15,1 %, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září, informuje server. Podle ekonomů jde především o zásluhu úsporného tarifu.

Ačkoli odborníci pokles inflace předpokládali, překvapilo je, jak vysoký byl. „Rozsah poklesu inflace byl překvapivě silný a souvisel nejen se zohledněním snížení poplatku za obnovitelné zdroje energie na nulu, ale i se započítáním úsporného tarifu,“ okomentoval pro iDNES situaci ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

S jeho slovy souhlasí i vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. „Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie,“ řekla pro Českou televizi.

„Díky promítnutí úsporného tarifu do cen elektřiny a nulovému poplatku za podporované zdroje energie se ceny proti září snížily o 1,4 %. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020,“ doplnila.

Ceny neklesají ve všech odvětvích 

Ceny elektřiny v oddíle bydlení klesly v říjnu meziměsíčně o 53,9 %, uvádí Česká televize. Na druhou stranu ale ceny zemního plynu vzrostly o 2,7 %. Zvýšily se ceny i u tuhých paliv, tepla a teplé vody.

Podle statistik Českého statistického úřadu se nicméně tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v říjnu dostalo na nejnižší hodnotu od letošního dubna, kdy inflace činila 14,2 %. Nedávno totiž přesáhla 18 %.

Naposledy meziroční inflace zpomalila v srpnu na 17,2 procenta, předtím 13 měsíců v řadě zrychlovala. „Pokles inflace díky zásahům vlády může vést k myšlence, že by bylo vhodné, aby docházelo k navyšování štědrosti vládních opatření a tím se ještě více bojovalo proti inflaci. Tato teze však neplatí, protože vládní opatření jsou prováděna na dluh a budou v ekonomice vytvářet nové inflační tlaky,“ upozornil podle iDNES hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Očekává se kolísavý vývoj

Podle serveru Novinky v současné chvíli očekávají odborníci kolísavý vývoj. „Čísla inflace budou do konce roku rozkolísaná. Vliv úsporného tarifu však bude pokračovat do konce roku. Pozornost se nyní začíná přesouvat zejména na lednovou inflaci, tu ministerstvo financí vidí na 15 %“ avizoval hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Pokles inflace pod 10 %  by pak podle jeho slov mohl nastat kolem poloviny roku. Dodal, že by se během příštího roku měla inflace pohybovat okolo desetiprocentní hranice.

Zdroj: Český statistický úřad, Přehledně24, Novinky, iDNES, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články