Inflace stoupla na 18 %. Nejvíce se týká energií a bydlení, zasáhla ale i další odvětví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Shutterstock

Meziroční inflace letos v září dosáhla 18 %. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem. Jde o vůbec nejvyšší hodnotu od prosince roku 1993. Meziměsíčně míra inflace stoupla o 0,8 %. Hlavním důvodem vysoké inflace jsou především ceny energií.

Letos v srpnu sice inflace klesla z 17,5 na 17,2 %, radost ale netrvala dlouho. Hned v následujícím měsíci poskočila opět nahoru. Meziroční růst cen zrychlil hlavně v oddíle bydlení, uvádí server Novinky.

„Meziroční cenový růst v září opět zrychlil a již dosáhl 18 %. Nejvíce k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 procent,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Razantní škrty

Podle ekonoma Jiřího Slaného musí v návaznosti na vysokou inflaci dojít k razantní konsolidaci veřejných výdajů, jinak se jí Česká republika nezbaví. „Je třeba začít razantně škrtat ve výdajích. Nikoliv selektivně, ale plošně,“ uvedl podle CNN Prima NEWS.

„Pokud se nenapraví trh práce a nevzroste míra nezaměstnanosti a pokud vláda nezačne dělat zásadní úspory a snižovat rozpočtový deficit, tak je dvouprocentní inflační cíl v nedohlednu. Budeme si muset zvyknout na to, že relativně vysoká inflace tu bude dlouhou dobu,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka.

Kromě růstu cen u bydlení a energií působí inflace ale i v mnoha dalších odvětvích. Elektřina meziročně zdražila o 37,8 procenta, zemní plyn dokonce o 85,9 % a tuhá paliva o 55,8 procenta, připomínají Novinky.

Zdražují také potraviny

Jak uvádí i twitterový příspěvek ekonomky Heleny Horské, týká se zdražování úplně všeho. „Boj s inflací nekončí. Vyšší ceny energií neřekly ještě své dost. Prosakují dál do zbytku nákupního koše. Prostor pro další zdražování už naráží na schopnost i ochotu domácností akceptovat vyšší ceny,“ uvedla.

Z potravin a nealkoholických nápojů meziročně výrazně zdražila mouka a to o 61 %, trvanlivé polotučné mléko o 50,1 %, máslo o 50,5 %, drůbeží maso o 36,7 % nebo cukr o 33,8 %, doplňují Novinky. Podle tiskové zprávy Potravinářské komory ČR ze začátku září vláda jisté kroky v souvislosti se zdražováním udělala, měla by ale nadále urychleně jednat, především v souvislosti s velkými podniky.

„Potravinářská komora České republiky oceňuje kroky vlády při zastropování cen energií pro domácnosti, živnostníky a veřejný sektor, tedy pro maloodběratele, a očekává stejné řešení i pro český průmysl,“ uvádí dokument.

Zdroj: Český statistický úřad, Novinky, CNN Prima NEWS, Twitter, Potravinářská komora

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články