Úroková sazba poroste v případě, že poroste deficit státního rozpočtu. ČNB bude českou korunu bránit, jak to půjde

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceska narodni banka
Zdroj: Profimedia

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu prozatím na sedmi procentech. Bankovní rada ji nastavila již 22. června, tehdy ještě v čele s guvernérem Jiřím Rusnokem. Ani po nástupu Aleše Michla do funkce se zatím měnit nebude. Guvernér varoval, že vzrůst by mohla úroková sazba v případě, že by rostl deficit státního rozpočtu a mzdové požadavky.

„Dnešní rozhodnutí České národní banky ponechat úrokové sazby beze změny bylo vzhledem k předchozím vyjádřením členů rady a samotného guvernéra Aleše Michla dlouhodobě očekávané,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Kudla, obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko.

Ten si ale myslí, že je rozhodnutí rady ČNB poněkud riskantní. Z pohledu trhů se totiž může výše úrokových sazeb zdát nízká a to bude ČNB nutit rozpouštět devizové rezervy rychleji, než tomu bylo doposud.

„Zatímco ČNB totiž je vůči dalšímu navyšování sazeb skeptická, velké centrální banky jako třeba americký Fed nebo Evropská centrální banka je naopak začaly velmi rychle zvyšovat,“ říká Kudla. Dodal, že pokud další významné centrální banky světa budou i nadále pokračovat ve zvyšování svých úrokových sazeb, bude se vytvářet tlak na českou korunu.

Inflace na podzim může dosáhnout až 20 procent

Ani podle webu Seznam Zprávy není překvapením, že zůstala úroková sazba nezměněná. Analytici jednomyslně očekávali stabilitu, čemuž nahrávaly i komentáře členů bankovní rady z posledních týdnů a pravděpodobně také poslední vývoj inflace, píše server.

Ta z červencových 17,5 % klesla sice na 17,2 %, odborníci ale mají strach, že bude nadále stoupat. A podle některých by mohla na podzim dosáhnout až 20 %.

„Zářijové tempo zdražování by se mělo pohybovat v podobných intencích, takže pro prudké navyšování sazeb není důvod. Jelikož je výsledek čtvrtečního zasedání v souladu s očekáváním, koruna na něj téměř nereaguje a drží se v blízkosti 24,67 Kč/EUR a 25,40 Kč/USD,“ komentuje pro Seznam Zprávy výsledek zasedání analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Korunu bude ČNB bránit

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil se obává, že se česká koruna dostává pod výrazný tlak. Podle serveru Lidovky jí nesvědčí ani probíhající ekonomická krize.

„Oporu pak koruně přestává dodávat i rozdíl mezi českými a zahraničními úrokovými sazbami. Zatímco ty české totiž svůj růst zastavily, od centrálních bank Spojených států a eurozóny se všeobecně očekává jejich další zvyšování, což činí korunu méně atraktivní,“ dodává Hradil.

Na druhou stranu ČNB chce ale korunu za každou cenu bránit. Guvernér Michl důsledně zopakoval, že bude kurz koruny proti výrazným výkyvům i nadále bránit. „Nemáme stanovenou hranici, pod kterou bychom nechali klesnout devizové rezervy při obraně koruny,“ uvedl.

Zdroj: ČNB, Seznam Zprávy, Lidovky, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články