Jan Graubner se stal novým arcibiskupem pražské arcidiecéze. Funkci převzal od Dominika Duky

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Graubner Duka
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Novým arcibiskupem pražské arcidiecéze se stal Jan Graubner, který byl doposud olomouckým arcibiskupem. Graubner se své funkce ujal v sobotu 2. července při pontifikální mši v katedrále sv. Víta a převzal ji od kardinála Dominika Duky, který odchází do důchodu.

Dle kněze a teologa Tomáše Halíka by tato změna neměla mít zásadní vliv na fungování pražské části katolické církve.

„Domnívám se, že s Janem Graubnerem přichází zkušený člověk. Bude se muset adaptovat na pražské poměry, ale zdá se, že je člověkem nakloněným dialogu. Nečekám nějaké výraznější změny, ale myslím, že s ním bude lepší komunikace než v posledních letech s panem kardinálem Dukou,“ uvedl Halík v rozhovoru pro Českou televizi.

Katedrála byla při mši plná

Graubner se stal 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Jeho usednutí do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec předcházelo jmenování papežem v květnu.

Při mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha předal nový apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity. Vedle oltáře byla vystavena vzácná relikvie lebka svatého Vojtěcha, který je hlavním patronem pražské diecéze, a rozezněl se největší zvon v České republice Zikmund.

Během mše byla všechna místa obsazena včetně bočních lodí. Prezident České republiky Miloš Zeman nebyl na mši přítomen, ale zastoupili ho představitelé Kanceláře prezidenta republiky.

Mezi přítomnými byli dále premiér Petr Fiala, bývalý prezident Václav Klaus, předseda Senátu Miloš Vystrčil či zástupci diplomatického sboru.

Premiér měl při mši proslov, ve kterém se zmínil o setkání s Dukou i Graubnerem a vyjádřil se zejména ke druhému jmenovanému.

„Při vedení pražské arcidiecéze v těchto složitých časech půjde především o uplatnění moudrosti, lidského přístupu, o spolupráci, hledání konsenzu,“ řekl mimo jiné.

Graubnera přijeli podpořit také krojovaní poutníci ze Strážnice, odkud pochází. „Otec arcibiskup Graubner je dlouholetým čestným členem naší jednoty Orla. Proto jsme rádi, že ho naše děti i dospělí mohou přijet podpořit v našich tradičních strážnických a orelských krojích,“ řekl pro Českou televizi starosta Orelské jednoty ve Strážnici Jan Tomšej.

Ve funkci by měl být čtyři roky

„Když jsem namítal tuto krátkou dobu kardinálu prefektovi, tak mi řekl, že je mu to jasné, ale že není dané ultimátum, ale že mám počítat se třemi čtyřmi lety. Tak uvidíme, i já to beru s velkou svobodou. A nemyslím si, že tady budu dělat nějaké velké životní dílo,“ sdělil Graubner.

Ještě před mší písemně převzal úřad, a tedy je již oficiálně v úřadě a v neděli 3. července bude uvádět nového faráře.

Své původní spolupracovníky si do Prahy nepřivedl. „Počítám s tím, že tady je dost kvalitních lidí. Nemyslím si, že by bylo dobré sem přivádět někoho jiného. Já jsem přišel, protože jsem byl poslán pracovat s lidmi, kteří tady jsou. Zda se někdo časem vymění, uvidíme,“ uvedl Graubner.

Ve funkci ho čeká několik výzev. Jednou z nich bude hospodaření církve, která dle dohody o církevních restitucích bude od roku 2030 muset v rámci odluky od státu spoléhat jen na své finance.

Další výzvou v jeho funkci bude stabilizovat i vnitřní spory v církvi. Ty se v poslední době objevily v souvislosti s Nadací Arietinum, do které měl dle některých Dominik Duka převézt majetek církve v hodnotě čtvrt miliardy.

V neposlední řadě se bude muset vypořádat s úbytkem věřících a nových kněží. „Nemohu nevidět prořídlé řady kněží, přesto mám naději. Jsou tu církevní školy, charity, obnovená společenství různých spiritualit i nová pastorační centra a nové kostely. Není důvod k pesimismu. Boží milost působí stále,“ řekl při mši Graubner.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články