Jana Maláčová nazvala zrušení vyhlášky o povinném očkování osob nad 60 let a vybraných profesí za bezbřehý populismus

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
jana malacova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Nastupující vláda Petra Fialy se chystá zrušit vyhlášku ministerstva zdravotnictví, které navrhuje povinné očkování lidí nad 60 let. Povinná vakcinace se týká i některých povolání. Marian Jurečka, který je kandidátem na post ministra práce a sociálních věcí, to oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Tato vyhláška by měla vejít v platnost již příští týden. „Budoucí ministr zdravotnictví v této podobě vyhlášku zruší, nemůžeme s tím souhlasit,“ uvedl Jurečka.

Ten podotkl, že dle něj vláda ještě nevyčerpala všechny možnosti, jak občany k očkování proti covidu motivovat.

Maláčová zmínila povinné očkování proti žloutence

Jurečka o tomto tématu diskutoval nejen s Moravcem, ale také Janou Maláčovou, jejíž funkci by měl v nové vládě zastávat. A právě ta zrušení vyhlášky označila za populistické.

„Je to bezbřehý populismus. V sociálních službách je povinné očkování proti žloutence a to proti covidu najednou není přijatelné, což nedává smysl,“ řekla.

Maláčová věří, že očkování je jediná a fungující cesta ze současné krize. Uvedla také, že je zapotřebí, aby se nechalo očkovat 200 tisíc lidí pracujících v sociálních službách.

Třetí dávka

Ačkoliv je Jurečka proti povinné vakcinaci osob nad 60 let, u vybraných profesí by rád se svými kolegy vyslyšel zástupce odborných organizací. Také vyzdvihl důležitost třetí dávky.

„V Česku jsme v situaci, kdy stát nestíhá očkovat lidi, kteří to chtějí, musíme se teď zaměřit hlavně na očkování třetí posilující dávkou,“ dodal Jurečka.

Zdroj: Otázky Václava Moravce, ČT24

Autor: Marek SlaninaSouvisející články