Jaroslav Dušek odmítá zodpovědnost za smrt Hany Horké. Její duši nedělá médiální pozornost dobře, řekl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jaroslav dusek
Zdroj: Profimedia

Vokalistka Hana Horká zemřela ve věku 57 let poté, co se nákazila koronavirem. Zpěvačka opakovaně sdílela názory Jaroslava Duška, který stejně jako ona přistupoval k nemoci velmi alternativně. Syn Horké Jan Rek věří, že právě Dušek je za její smrt zodpovědný. Řekl to v rozhovoru pro deník Blesk.

„Veřejně známí lidé by si měli uvědomovat důsledky názorů, které šíří,“ řekl webu iRozhlas Dominik Presl z Asociace pro mezinárodní otázky, který je na straně Reka. Ten si totiž myslí, že právě Duškovy názory mohly za to, že se jeho matka nenechala očkovat. A kdyby očkovaná byla, mohla covid-19 přežít.

Dušek se ale brání, že není za ničí smrt zodpovědný, že je pouze na lidech, zda s jeho názorem budou souhlasit a následovat jeho slova. Více se ale nechtěl k situaci vyjádřit.

„Její duši nedělá dobře, že se kolem víří emocionální prapodivný kvas,“ řekl pro iRozhlas.cz stručně s tím, že mediální pozornost po smrti není pro klidný odpočinek zesnulého vhodná.

Věřila víc cizím než vlastní rodině

Kytarista skupiny Jelen je matčině smrti rozhozen. Jeho matka prý v posledním roce Duškovým názorům téměř zasvětila život. Dokonce pro ni byly tak důležité, že ignorovala synova slova.

„Vím přesně, kdo za jejími názory stojí. Rok jsem to měl na talíři. Je smutné, že věřila víc cizím lidem než vlastní rodině,“ říká Rek.

Jeho matka vyznávala myšlenku, že po překonání nákazy bude mít protilátky a navíc i potřebné lékařské dokumenty, které v kulturním životě nahradí papír o očkování.

Její duše nás stále vnímá

„Pro mě je velmi nepříjemné a neobvyklé komunikovat přes média o tak křehké věci, jako že úmrtí nějaké osoby bylo způsobeno mojí osobou. A je pro mě velmi neregulérní vést debatu tak rychle po její smrti,“ řekl. Podle jeho slov by navíc měla média dát duši Horké klid.

„V mém pojetí smrti chápu, že její duše teď ještě docela pracuje a rozumím tomu, že jí nedělá moc dobře to, že se okolo toho víří takový emocionální prapodivný kvas, kdy se to nešťastně může otočit proti synovi,“ dodal pro iRozhlas. Nepopírá, že je a vždy byl proti očkování, každý se má ale podle jeho slov rozhodnout sám.

Podle některých šlo v Duškově případě o šíření dezinformací, kterými způsobil něčí smrt. Tomu se ale brání nejen on sám.

„Dezinformace jsou nepřesné nebo hodně zavádějící informace, které někdo úmyslně šíří. To znamená – vždycky je za tím nějaký konkrétní úmysl. Myslím si, že lidi typu Dušek, Landa a podobně spíš obhajují svoje názory a prosazují něco, čemu sami věří,“ popsal situaci Presl.

Zdroj:iRozhlas, Blesk

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články