Jeden z nejbohatších Čechů v Turecku vybudoval elektrárnu za 13 miliard korun

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
prehrada vodni
Zdroj: Emin Noyan/Shutterstock.com

V Turecku se dostavěla vodní elektrárna Alpaslan 2, kterou postavila česká firma Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře. Jde o největší českou investici do vodní energetiky od roku 1989. Celková stavba stála necelých 13 miliard korun. Píší o tom Lidové noviny.

Vodní elektrárna Alpaslan 2 je největší projekt této skupiny. Její celkový výkon je 280 megawattů.

„Jde o ideální rozložení z pohledu optimalizace výroby energie tak, abychom plně využívali potenciál přehrady i minimální ekologický průtok,“ řekl v úterý ředitel pro strategii a rozvoj Energo-Pro Jakub Fajfr.

Větší než česká přehrada Lipno

Přehrada se nachází na řece Murat na východě země. Její celková vodní plocha činí 55 kilometrů čtverečních, což z ní dělá jednu z největších přehrad v Turecku, kterou vlastní soukromý investor. Například přehrada Lipno, největší tuzemská stavba, má rozlohu zhruba 49 kilometrů čtverečních.

„Společnost začala s výstavbou hráze přehrady v září 2018 a dokončila ji za dva roky. Objem tělesa hráze je 9,05 milionu metrů krychlových. Stavělo se 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a na stavbě se podílelo až 1900 pracovníků,“ píše se na webu Lidových novin.

Většinu použitých financí čerpala česká společnost z vlastních zdrojů. Ve finální části stavby investovala Mitsubishi Bank společně s Českou exportní bankou s pojištěním od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP zhruba 175 milionů dolarů.

„Jde o jedinečný úspěch českého investora v zahraničí, navíc v oblasti zelené energie. Tento projekt je unikátní i modelem financování, kdy byla vůbec poprvé lídrem klubu bank uznávaná mezinárodní banka MUFG,“ uvedl v týdnu generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Vodní přehrada byla dle Lidových novin připojená k tamní vodovodní síti v říjnu minulého roku. „Společnost Energo-Pro tak splnila všechny podmínky pro získání garantovaného dolarového tarifu, který platí od začátku letošního roku na prvních deset let provozu elektrárny.“

Společnost vlastní 23. nejbohatší Čech

Česká společnost Energo-Pro postavila po celém světě 38 vodních elektráren včetně posledních dvou v Turecku. A to ve čtyřech zemích, jako je Gruzie, Turecko, Bulharsko nebo i u nás v České republice. Společnost byla založena roku 1994 ve Svitavách.

„Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků. Tesař je podle loňského žebříčku časopisu Forbes 23. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 9,4 miliardy korun,“ píší Lidové noviny.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články