Jednání o uprchlické krizi dopadlo katastrofálně. Okamura zahájil hodinový proslov plný lží a urážek, ministři na protest ze Sněmovny odešli

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Nextfoto

V úterý vpodvečer měla být ve Sněmovně řešena další strategie ohledně zvládání uprchlické krize. Jenomže hned na začátku si vzal slovo šéf SPD Tomio Okamura, který mluvil zhruba hodinu. Jeho proslov byl podle členů vlády plný lží a nenávistných projevů, pohoršil je a oni nakonec odešli ze sálu. Na jednání ohledně uprchlíků tak ani nedošlo.

Okamura sice mluvil k věci, jeho slova ale nebyla nijak přínosná. Podle ČTK se podivoval mimo jiné nad tím, že chce vláda zrušit povinné zdravotní prohlídky ukrajinských žáků, kteří chtějí nastoupit na české školy. Dodal, že pokud budou na školy přijati, klesne úroveň vzdělání pro české děti.

Vládu obvinil z diletantství a amatérismu a řekl, že ve školách nebude dost místa pro české děti. „Občané České republiky se brzy mohou začít bouřit,“ dodal. Kromě toho se mu nelíbila ani výše humanitárního příspěvku pro Ukrajince, mnohé zaskočil i svou prosbou, aby Ukrajinci prodali svá auta a z peněz si pak sami uhradili pobyt v Česku.

Ministr je prý natvrdlý

Okamura se pustil do vlády obecně, pak ale začal hanit i jednotlivé její členy. O ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi prohlásil, že je natvrdlý, což vedlo k protestům mnoha poslanců, kteří začali bouchat pěstmi do lavic a pokoušeli se Okamuru přerušit.

„Všichni jsme byli svědky toho, že se na jednání pléna nejen obstruuje, ale také nadává a vyvolává nenávist,“ řekl pro novináře ministr vnitra Vít Rakušan. „Není možné hodinu sedět a poslouchat člověka, který uráží,“ doplnil Jurečka, kterého se šéf SPD velice dotkl.

„To není možné tolerovat a přejít to. Proto jsme se rozhodli k tomuto kroku, který není běžný, a to odejít jako ministři a ukončit jednání Sněmovny. Ve svém projevu pronášel polopravdy, lži, šířil nenávist, překrucoval fakta,“ dodal podle webu Novinky.

Psychicky to nezvládli

Okamura mimo jiné mluvil i o romských uprchlících, kteří jsou v Česku velkým problémem. Označil je ale hanlivými slovy a neprokázal ani špetku soucitu s jejich situací. „Kam je chcete umístit? My říkáme vyhostit do Maďarska,“ řekl hned potom, co o nich promluvil jako o nepřizpůsobivých.

Aby toho nebylo málo, poté, co všichni odešli ze sálu, na svém facebooku zveřejnil další vyjádření.

„Ministři Fialovy vlády před chvílí psychicky nezvládli moje vystoupení a přerušili na sílu schůzi Sněmovny. Vláda i její poslanci odmítli diskutovat o velkých problémech, strčili hlavu do písku a zbaběle utekli ze sálu, čímž schválně přerušili schůzi,“ napsal s tím, že požaduje jejich demisi.

Jeho extrémně dlouhý příspěvek se na internetu setkal na jednu stranu s podporou voličů SPD, na druhou stranu ale řada lidí jednání Okamury označila za nemorální a přehnané. „Ty lži, které tady pan Okamura šíří, se nedaly poslouchat. Bylo mi z toho až fyzicky zle,“ řekl s odstupem času ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Zdroj: ČTK, iDNES, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Novinky, Facebook 

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články