Jihočeský kraj schválil dva dotační programy. Pomůže důchodcům a rodinám s dětmi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
martin kuba
Zdroj: Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

V pondělí dopoledne schválili zastupitelé Jihočeského kraje dva dotační programy, kterými chtějí pomoci lidem v nouzi. Na základě nového zákona začne kraj vyplácet jednorázové příspěvky dětem a důchodcům, na které vyčlenil dohromady 250 milionů korun.

Podle Českobudějovického deníku je hlavním důvodem nových příspěvků především stále rostoucí inflace a narůstající ceny energií. Od září si tak lidé budou moci zažádat o jednorázovou dávku, která by jim měla pomoci například se zaplacením dětských kroužků.

Peníze by měly pomoci rodinám, které mají čistý měsíční příjem do 13 000 korun na jednotlivce. Podle CNN Prima NEWS se objevily spekulace o tom, že minimální příspěvek nemůže nic změnit, hejtman kraje Martin Kuba se ale brání: „Pomáháme lidem, kteří mají příjem třeba 13 tisíc na hlavu v domácnosti. Když jim dáte za pět měsíců osm tisíc na kroužky pro děti, tak ať mi nikdo neříká, že jim to nepomůže. Je to absurdní argumentace.“

Nesouhlas kolegů

S názorem Kuby nesouhlasí jeho kolegové Jan Grolich a Martin Netolický. Například Grolich v Jihomoravském kraji prý podobnou pomoc rozhodně nechystá. „Ne. Nedokážu si to s našimi daňovými příjmy a očekávaným nárůstem cen energií představit,“ uvedl podle CNN Prima NEWS.

Hejtman Pardubického kraje Netolický dodal: „Beru to jako návrh, který je nereálný. Každý máme své kompetence a povinnosti. Od toho je rozdělení obcí, krajů a státu.“ S Martinem Kubou se tak oba hejtmani na asociaci krajů prý pohádali a odešli bez společného řešení.

My v tom Jihočechy nenecháme

Dotační plán s názvem My v tom Jihočechy nenecháme počítá podle Kuby se 150 miliony korun na děti, zbylých 100 milionů je pak určeno na pomoc důchodcům. Aby člověk na příspěvek dosáhl, musí splňovat řadu podmínek. Senioři na něj dosáhnou, pokud jejich měsíční příjem není vyšší než 16 tisíc korun, informuje iDNES.

„Pomůžeme rodinám s dětmi, seniorům a třeba lidem s invalidním důchodem, zvládnout kombinaci inflace a nárůstu cen energií,“ uvedl ke schválenému návrhu Kuba. „V průběhu září už bude možné podpory vyplácet. Díky všem zastupitelům, kteří náš návrh podpořili,“ doplnil hejtman na svém facebooku.

„Žádost o podporu podávají poživatelé důchodu vždy prostřednictvím příslušné obce nebo města. Obce nebo města kontrolují, zda žadatelé o podporu splňují stanovené podmínky programu, a v případě kladného posouzení poskytují podporu formu peněžitého daru,“ uvedla pro České důchody Kateřina Pospíšilová z kanceláře hejtmana Jihočeského kraje.

„Mám z příspěvku opravdu radost. Všechno se zdražuje, můj důchod je na dnešní poměry nízký a žiju sama, takže každou finanční pomoc ocením,“ uvedla pro Přehledně24 důchodkyně Marcela z jihočeského Písku.

„Na krajské úrovni jsme vybrali díky sdíleným daním za prvních sedm měsíců o 700 milionů korun více a část těchto peněz bychom měli využít na pomoc těm, kteří jsou na tom příjmově nejhůře,“ objasnil podle iDNES Kuba s tím, že si kraj nyní může dovolit lidem pomoci.

Zdroj: České důchody, iDNES, Českobudějovický deník, CNN Prima NEWS, Jihočeský kraj, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články