Jsme připraveni všechna opatření obhájit, uvedl Fiala. Vláda představila konsolidační balíček

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurecka Petr Fiala Zbynek Stanjura
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Za 5 minut 12. Vláda si zvolila začátek své tiskové konference ke konsolidačnímu balíčku symbolicky, aby ukázala, že je skutečně třeba jednat. Už v minulých dnech prezident Petr Pavel po jednáních s představiteli vlády prozradil, že balíček bude obsahovat 55 opatření, která nyní kabinet představil.

Jedním z hlavních témat poslední doby je důchodová reforma. Ministr práce a sociálních věcí na tiskové konferenci uvedl, že penzijní věk by se měl nastavit podle vývoje doby dožití každý rok lidem, kterým je 50 let, a průměrná doba pobírání důchodu bude 21,5 roku.

„Jako že průměrně budem v důchodu 21,5 roku? Kolik lidí ve vašem okolí se dožívá 85 a více. Ano, pár jich znám ale většina nedá ani 75,“ uvedl k situaci skepticky pan Patrik.

Snížení schodku o 70 miliard korun

Podle Petra Fialy je v současné chvíli cílem vlády snížit schodek státního rozpočtu o 70 miliard korun. Nejen důchody, ale především celý konsolidační balíček by tomu měly výrazně přispět.

„Nečekáme slova chvály, ani masivní pochopení. Jsme připraveni na racionální debatu a všechna opatření obhájit. Pokud bychom to neudělali, byl by schodek příští rok o 94 miliard vyšší a další o 140 miliard vyšší,“ uvedl podle serveru Forum24 premiér.

Markéta Pekarová Adamová k jeho slovům doplnila, že úsporný balíček je protiinflační a protidluhový. Vláda se v něm mimo jiné rozhodla zrušit celkem 22 daňových výjimek.

Nově jen dvě sazby DPH

Už dříve se hovořilo o tom, že současné tři daně budou sloučeny do dvou. Ačkoli se Fiala od informace distancoval, nakonec ke sloučení skutečně dojde. Vláda nyní více zdaní alkohol, tabák, zatímco zlevnit chce potraviny, bydlení či léky, píše iDNES.

„Vážně si myslí, že kroky, které měli vysvětlovat už rok, a to nejen opozici, ale i občanům, spláchnou jednou tiskovkou za pět minut dvanáct? Za pět minut pro koho, pro Česko, nebo pro pětikolo,“ hodnotí tiskovou konferenci na Novinkách pan Stanislav.

Zdroj: Přehledně24, Forum24, Novinky, iDNES

Autor: Shani MaiováSouvisející články