Premiér Fiala se distancoval od informací o sloučení daní. Podle některých vláda jen testuje, co vyvolá největší pobouření ve společnosti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Fiala
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Premiér Petr Fiala na sociálních sítích uvedl, že se koalice prozatím na sloučení tří daní do dvou a přesunu některých služeb z nižších sazeb do vyšších nedohodla. Reagoval tím na včerejší informace, které jsou podle jeho slov ale postaveny pouze na části neveřejných analytických materiálů.

Média podle premiéra uniklé podklady prezentují jako finální. Na sloučení daní se ale prozatím vláda nedohodla a konečnou podobu toho, jak ulevit schodku státního rozpočtu, představí Fiala až za měsíc, uvádí iDNES.

Průhledná strategie

„Některá média v posledních hodinách zveřejnila části z neveřejných analytických materiálů k reformě veřejných financí. Ty jsou mylně prezentovány jako finální návrhy daňových změn ministerstva financí. Tuto interpretaci musím odmítnout,“ píše na svém twitteru premiér.

Podle jeho slov nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení.

Většina médií nicméně psala o situaci pouze jako o možnosti a o tom, zda bude daň skutečně sloučena, psáno konkrétně nebylo. To vnímají i sledující na Fialově sociální síti.

„Návrhy nebyly médii prezentovány jako finální. Mimo jiné byl citován ministr financí, že jde o expertní návrh jeho resortu zaslaný vládním stranám k následné debatě. A funguje-li ministerstvo vážně, takový návrh jistě svou váhu má,“ uvedl pan Petr.

„Vláda místo nějaké vize budoucnosti prostřednictvím těchto ‚úniků‘ na veřejnosti testuje, co vyvolá největší pobouření, aby pak mohla přijmout o kousek měkčí strohou politiku a označit to za své vítězství. Průhlednější vaše strategie být ani nemůže,“ myslí si uživatel se jménem Moderní měna.

„Kroutí se jako žížaly. Teď je otázka, jestli to dali do veřejného prostoru jako výzkum reakce obyvatel, nebo to někdo skutečně vynesl,“ podotýká v komentářích na Seznam Zprávách pan Jan.

Berou zpátečku. To je ale dobře

Podle Miroslava Kalouska není fér, že Fiala svádí vinu na média. „Rozešle-li ministr financí a 1. místopředseda strany materiál koaličním partnerům k jednání, dá se to těžko chápat jinak, než jako vážně míněný návrh ODS. Je dobře, že ODS bere rychle zpátečku,“ myslí si.

Stejně to vidí i Alena Schillerová, která uvedla, že je velmi pozitivní zprávou, že dává Stanjura od své daňové reformy ruce pryč. Zoufalý návrh plný absurdit by podle ní přinesl České republice jen zmar.

S jejími slovy souhlasí také dle reakcí na sociálních sítích a v diskuzích velká část veřejnosti. „Pane Fialo, jestliže si chcete zachovat hrdost, čest a takzvaně tvář, udělejte pro tuto zemi a lid správnou věc: podejte demisi i s celou vládou,“ vzkázala například premiérovi na facebooku paní Jana.

Zdroj: Přehledně24, Twitter, Facebook, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články