Podle prezidenta je důchodová reforma promyšlená a povede ke stabilizaci. Promyšlená jako rozpočet? kritizuje návrh veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Návrh důchodové reformy je mnoha politiky kritizovaný, prezident Petr Pavel ho ale pochválil. Podle jeho slov jde o promyšlený krok, který může vést ke stabilizaci v mnoha ohledech. Prezident dodal, že návrh důchodové reformy musí být společnosti dobře vysvětlen, jinak nebude přijat pozitivně.

Penzijní věk by v budoucnu neměl být stejný pro všechny. To podle iDNES řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka po jednání s prezidentem.

„Seznámil jsem pana prezidenta s principem, kdy chci, abychom nastavili férový, jasný a objektivní princip, kdy hranice odchodu do důchodu bude opravdu spjata s tím, jak se v budoucnu bude odvíjet délka dožití,“ vysvětlil ministr práce podle serveru České důchody.

„Jurečko!! Proboha tě, co to plácáš? Podle dožití? Tak lidé nevyléčitelně nemocní půjdou ve čtyřiceti, třiceti, nebo hned po škole?“ vzkázal mu v komentářích na Novinkách pan Lubomír.

Promyšlená reforma

Podle Petra Pavla je důležité, aby důchodová reforma i úsporný balíček, o kterém vláda nyní jedná, byly dobře vysvětleny.

„Konsolidovaný návrh se v brzké době dozvíme. Bude třeba, aby ty návrhy byly dobře vysvětlené, když jsou nepopulární, což budou,“ nechal se slyšet.

„Ta reforma je promyšlená a v dlouhodobém horizontu může vést ke stabilizaci důchodového systému, i když stále počítám s tím, že důchodový účet bude deficitní,“ cituje dále jeho slova Deník.

Veřejnost s Pavlem nesouhlasí

Podle reakcí na sociálních sítích se zdá, že veřejnost má zcela jiný názor než prezident. „Jak může být promyšlený, když ještě v listopadu Fiala tvrdil, že na důchody se sahat nebude?“ ptá se na twitteru pan Jan.

„To je tak promyšlené, jak rozpočet,“ reaguje uživatel Rosenhaim.

„No, aby nebyla promyšlená, když na ni Jurečka a spol. myslí (otázkou zůstává čím) už několik měsíců ve dne v noci a ještě budou myslet dál a dál. Může vést ke stabilizaci systému? Může, ale nemusí neboli může, ale to neznamená, že povede. Pan prezident svým hodnocením nezklamal. Klasická opatrnická odpověď – ani ryba, ani rak!“ hodnotí situaci uživatelka Iva.

„Takže Pavel vlastně schválil protiústavní důchodovou reformu… Úžasný to prezident,“ píše pak naštvaně pan David.

Zdroj: iDNES, Deník, České důchody, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články