Podle exministrů financí vláda plánovaný schodek nedodrží. Kalousek se dočkal pochvaly, Schillerová je podle Topolánka teta z Brna

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Alena Schillerova
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Plánovaný schodek státního rozpočtu je podle exministrů financí Aleny Schillerové, Miroslava Kalouska a Jiřího Rusnoka mimo realitu. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce na České televizi. Schillerová ve vysílání mimo jiné sdělila, že ANO podá 5. května ústavní stížnost proti novele, která změnila výpočet nadcházející mimořádné valorizace důchodů.

Podle exministrů je velmi pravděpodobné, že plánovaný schodek se vládě letos nepodaří dodržet. V červnu se budou mimořádně zvyšovat důchody, avšak méně, než bylo původně v plánu. S tím nesouhlasí hnutí ANO.

Pokud se žalobou hnutí uspěje, bude to znamenat, že stát bude muset vyplatit na penzích letos téměř o 20 miliard korun navíc, píše Česká televize. Schválený schodek 295 miliard podle Schillerové vláda rozhodně letos překročí.

Ostré škrty

Bývalí ministři financí se sice shodují na tom, že vláda schodek překročí, nejsou ale za jedno v tom, o jak velkou částku to bude. Podle Rusnoka rozhodně neskončí částka pod 300 miliardami.

„Dobrá. Probrali jsme dnes v Otázkách Václava Moravce, kdo je pachatelem strukturálního problému. Ale teď vážně k letošnímu rozpočtu: Na plánovaných příjmech nevyberete cca 120 mld. To chce aktivní kroky na výdajové straně. To nelze vysedět. To chce okamžitý čin,“ vzkázal vládě na twitteru Kalousek.

Jeho slova se dočkala pochvaly. „Pane Miroslave, děkuji vám za vaši dnešní účast v OVM. Už dlouho jsem se tak nepobavil. Způsob, jakým jste se vypořádal s diskuzí/nediskuzí s ‚paví královnou‘ byl excelentní. Stále trvám na tom, že jste byl naším nejlepším ministrem financí,“ vzkázal mu pan Vladimír.

Schillerová se podpory nedočkala

Zatímco Kalousek na svém twitteru sklidil úspěch, na Alenu Schillerovou se nahrnula kritika. „Pokud bychom veřejné rozpočty znovu svěřili té tetě z Brna, a to mohu mít k současné reprezentaci tisíce výhrad, byl by strukturální deficit dvojnásobný. Stačí ji jen poslouchat,“ napsal Miroslav Topolánek.

Schillerová na své sociální síti uvedla, že Zbyněk Stanjura by měl na svou funkci ideálně rezignovat. Podle ohlasů veřejnosti ale sama nebyla o nic lepší ministryní.

„Přesně to řekla Schillerová. Oni si jen půjčovali, aby mohli rozdávat občanům a ti je potom volili. To byla strategie hnutí ANO, když bylo u vlády, nebo se na vládě spolupodílelo s ČSSD,“ napsal pan Vladimír.

„Paní Schillerová, viděl jsem vás včera v Otázkách Václava Moravce. Chování na úrovni mateřské školy, jste nejhorší ministr financí za posledních 20 let. Já být vámi, tak mlčím a stydím se,“ vzkázal Schillerové pan Vlastimil.

Kritiky se pak dočkala exministryně i v komentářích na iDNES. „Situace v současné době není ideální. Kdo má ale k celé věci nejméně co mluvit, je právě Schillerová. Za ANO to bylo snad ještě horší,“ podotýká pan Radek.

Zdroj: Otázky Václava Moravce, Přehledně24, Česká televize, iDNES, Twitter

Autor: Shani MaiováSouvisející články