Důchodová reforma v mašličkách. Úpravu valorizace i předčasných důchodů lidé vnímají jako nedostatečnou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
duchodci
duchodci

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka včera představil některé úpravy důchodů. Systém bude značně přísnější. Balík změn obsahuje informace o úpravách řádné i mimořádné valorizace a také o podmínkách předčasných odchodů do důchodu.

Řádná lednová valorizace bude nově počítána mimo jiné z inflace. Důchod se při ní bude navyšovat o třetinu růstu mezd, zatímco doposud se jednalo o polovinu růstu. Větších úprav se pak dočká valorizace mimořádná.

Ta se pravděpodobně změní z aktuální podoby, ve které natrvalo ovlivňuje výšku penzí do budoucna a způsobuje, že vyšší důchody rostou rychleji než ty nízké. I proto by se měl nově příspěvek navyšovat po zbytek daného roku měsíčně vyplácenou sumou, uvádí Seznam Zprávy.

Valorizaci nahradí příspěvek

„Rozhodli jsme se mechanismus upravit tak, aby se mimořádná valorizace spouštěla na základě stejných principů. Bude ale nahrazena dočasným příspěvkem, který nám po dobu růstu cen pomůže zastabilizovat důchody seniorů,“ řekl ministr práce na pondělní tiskové konferenci.

Důchodci nebudou muset o příspěvek žádat ani nikam chodit, bude jim vyplácen automaticky. Ministr podle Novinek dále ujistil, že důchody se budou i nadále řádně valorizovat vždy k 1. lednu každého roku.

„Jsme v situaci, kdy se valorizace velmi intenzivně debatovaly. Červnová valorizace zvýší průměrný důchod zhruba o 760 korun, průměrný důchod tak překročí hranici 20 tisíc korun. Průměrný důchod tak za rok a půl vzroste zhruba o 30 %. Valorizace způsobily výrazný nárůst důchodů. I ve srovnání s ostatními státy z toho vycházíme velmi dobře,“ doplnil podle iDNES k situaci Jurečka.

S jeho slovy nesouhlasí například Alena Schillerová, která na twitteru uvedla: „Argumentaci vývojem penzijního systému za jinak nezměněných okolností od vás opravdu neberu. Zavázal jste se předložit důchodovou reformu v mašličkách. A místo toho přicházíte toliko s osekáním valorizace z důvodu nepříznivého vývoje bez důchodové reformy?“

S jejími slovy souhlasí i uživatel Roman, který doplnil: „Je nutné zalepit díru po Babišovi, je nutné změnit nefunkční valorizační vzorec. Je nutné zastropovat důchody na nějakém procentu průměrné mzdy. Ale to, co tu prezentujete, je jen malá část, slabá část, žádná reforma.“

„Že se musí s důchodovým systémem něco udělat, je jasné i průměrně inteligentnímu populistovi z ANO nebo SPD. (Snad.) Že se s tím snažíte začít, je fajn. Jen nechápu, že na druhé straně vymýšlíte další nesmyslné dotace jako s těmi opravy domů po babičce?“ uvažuje uživatelka Hana.

Zpřísní se odchod do předčasného důchodu

Ministerstvo nově stanovilo jako podmínku 40 let důchodového pojištění k tomu, aby lidé mohli o předčasný důchod žádat.

„Snažíme se to udělat tak, aby předčasný důchod mohly využívat osoby, které pracovaly v oborech, kde nabraly vyšší opotřebení, a potřebují proto odejít do penze o něco dříve,“ vysvětlil Jurečka.

Tímto krokem si ale není jistá Danuše Nerudová. Ta podle vlastního příspěvku na sociální síti souhlasí s některými Jurečkovými kroky, prodloužení povinnosti důchodového pojištění na 40 let ale nevnímá přímo pozitivně, k tomuto bodu totiž dala vykřičník.

„A jak se prosím vyhodnotí ‚náročná profese‘? Po třiceti letech každodenní práce s počítačem mám už skoro zničené oči a v 65 (za 9 let) možná už nebudu mít ani řidičský průkaz abych mohl jako dnešní předčasní důchodci cestovat,“ uvažuje pod jejím příspěvkem pan Zdeněk.

Zdroj: Seznam Zprávy, Twitter, Novinky, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články