Kamarádil s Babišem, dnes mu nemůže přijít na jméno. Víme, kdo to je a proč se tak stalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia.cz

Řeč je o muži, který před sedmi lety kandidoval do Evropského parlamentu jako lídr hnutí ANO. Dnes Andreji Babišovi nemůže Pavel Telička přijít na jméno. Co se mezi nimi stalo, prozradil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Že nechce mít nic společného s hnutím ANO, dokázal Pavel Telička v roce 2019, kdy založil vlastní politické uskupení Hlas. Ale v červnu oznámil, že s politikou končí úplně a chce se plně věnovat podnikatelské činnosti.

O svém odchodu se v rozhovoru rozpovídal o něco podrobněji. „Byl ten správný čas odejít, nejen proto, že po zkušenostech s ANO pro mě nepřipadalo v úvahu se spojit s některou z existujících politických sil.“

Za své hnutí Hlas je rád a rozhodně to vnímá jako pozitivní krok ve své politické kariéře. „Hnutí Hlas si dokázalo za zhruba dva měsíce existence svým volebním programem, s minimálním rozpočtem a nízkou viditelností sáhnout na 2,4 procenta podpory veřejnosti. Těžko jsme mohli čekat více,“ dodal pro CNN Prima NEWS.

S kým mám sympatie ve volbách, neprozradím

„Beru je na vědomí a uvidíme, jak volby dopadnou. Moje sympatie v některých programových bodech mají. Nicméně nebudu sdělovat své volební preference, byly by spojovány přes moji osobu s Hlasem, což nechci dopustit,“ vyjádřil se k průzkumům, ve kterých vedou Piráti.

Babišův kamarád, který mu dnes nemůže přijít na jméno, ale podle informací také vstoupil do strany KSČ. „Do KSČ jsem vstoupil z vlastní velké chyby, za kterou do jisté míry platím už přes třicet let. To je realita a smazat se to nedá. Do strany jsem však nešel dělat politickou kariéru,“ popsal tehdejší situaci.

„Obdobně jako řada jiných novinářů spolupráci některých osobností s ANO personifikujete s osobou Andreje Babiše. Viděno dnešní optikou to chápu, protože jde o hnutí jednoho muže. Tehdy však, ať tomu lidé věří, nebo ne, to nebyl určující prvek,“ řekl Telička s tím, že se jejich názory často rozcházely.

Babiš byl odkázaný na PR oddělení

V rozhovoru popsal i to, jak Andrej Babiš na své okolí a na něho působil. „Zprvu celkem dobře, byť naivně. Byl v politice nový, neohrabaný. Bylo to celkem sympatické. Nevím, jak moc to bylo hrané, jak moc přirozené. Každopádně se teprve učil být politikem. Většině oblastí vůbec nerozuměl. Byl odkázaný na své spolupracovníky, opíral se o svůj schopný PR tým. Obdobně působil i v zahraničí.“

Telička hnutí Ano opustil, jak sám řekl, nakonec i kvůli samotnému Babišovi: „Došlo k tomu v roce 2017. Několik měsíců po mně spolupráci ukončil i kolega Ježek. Nešlo o náhlý krok, nějaký čas jsem se snažil některé věci korigovat. Zprvu to šlo, postupem času jsem však vliv, a tudíž možnost korekcí, ztrácel. Postupně přišly problémy spojené přímo s osobou Andreje Babiše,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články