Koalice Spolu pokračuje ve spolupráci. Strany se sjednotily i pro letošní volby do Senátu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

V loňských volbách do Poslanecké sněmovny vznikla po vítězství koalice Spolu vláda Petra Fialy. Strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které koalici tvoří, budou nadále spolupracovat i v nastávajících senátních volbách. Koalice vstoupí do voleb s 19 společnými kandidáty.

Mezi jednoho z výrazných kandidátů patří i stávající šéf Senátu Miloš Vystrčil. Ten se pokusí obhájit svůj post v horní komoře na Jihlavsku. Podle iDNES je právě tento politik jednou ze zvažovaných osobností koalice Spolu i pro volbu prezidenta.

Smlouvu o spolupráci koalice ve volbách podepsali zástupci v úterý ve Valdštejnské zahradě u Senátu. Představení koalice proběhlo i jako živý přenos na YouTube, později se zde pak objevilo i v podobě záznamu, který si mohou lidé přehrát.

Zachování demokracie

Během slavnostního podepisování smlouvy promluvil premiér Petr Fiala, podle kterého je hlavním bodem pro všechny zúčastněné strany otázka demokracie. „Jde o to, aby byla zachována většina demokratických stran v Senátu,“ řekl.

Jeho slova následně doplnila Markéta Pekarová Adamová, podle které spolupráce jednoduše dává smysl. Na následující tiskové konferenci se pak objevila i řada dalších zástupců stran, kteří se chystají ve volbách kandidovat.

Patří k nim Zdeněk Nytra, který obhajuje křeslo v Ostravě, Tomáš Czernin, jenž hájí post na Jičínsku, a Šárka Jelínková, která obhajuje post na Kroměřížsku. Čas na nominace kandidátů mají strany do 19. července, řada z nich ale, zdá se, čeká do poslední chvíle.

Náprava toho, co napáchala bývalá vláda

Jedním z důvodů, proč se už loni strany spojily, a vznikla tak koalice Spolu, je i nesouhlas s jednáním Andreje Babiše a snaha napravit to, co podle Fialy za dobu svého působení ve Sněmovně napáchal. A současný premiér prý už tehdy věděl, že to nebude snadné.

Stejně tak si tím byli jisti ale i další lidé, kteří koalici podpořili. „Vyřešit dědictví vlády populistů nebude jednoduché,“ řekl tehdy Fiala. „Z naší cesty nesejdeme a neuhneme,“ konstatoval tentokrát s tím, že chce i nadále jít stejným směrem jako tomu bylo před loňskými volbami.

„Věřím, že členové koalice Spolu uspějí a v Senátu budou prosazovat, aby Česko bylo ekonomicky zdatné, aby u nás fungoval právní stát a abychom se prezentovali jako vyspělá země, která už dávno patří na Západ,“ uvedla Pekarová Adamová závěrem.

Zdroj: YouTube, Twitter, TOP 09, ODS, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články