Kolabující studenti na Sokolovsku: Odborníci tuší důvod jejich stavu. Řekneme vám, k čemu došli

od Šárka Blahoňovská
1 minuta čtení

Předprázdninové páteční loučení studentů na Sokolovsku nedopadlo pro několik z nich zrovna nejlépe. V jednu chvíli začali chlapci a dívky hromadně kolabovat a záchranka nakonec odvezla celkem 17 mladých lidí do nemocnice. Co za tím vším ale stálo?

I když je případ už nějakou dobu medializovaný, stále není zcela potvrzeno, co se skutečně ve škole stalo. Existovala celá řada domněnek, většina z nich ale byla nakonec po lékařském zkoumání vyvrácena.

Podle všeho došlo k něčemu, co se nazývá davová psychóza. Jinak tomu odborníci říkají také sugestivní reakce. Je to ale skutečně pravda? Doposud si nikdo není na sto procent jistý.

Žádné omamné látky

V okolí školy proběhlo několik zkoumání a dlouhé vyšetřování, během kterého byla prověřena například voda, ke které měli studenti přístup. V té se ovšem neobjevilo nic, co by nasvědčovalo tomu, proč jich tolik zkolabovalo.

Podle CNN Prima NEWS byli navíc všichni studenti negativní na jakékoli omamné látky, takže možnost, že by se jednalo o následek nějakých drog, byla také vyloučena.

V okolí školy zasahovali hasiči, policisté i zdravotníci. Nikdo z přítomných ale nedokázal určit, co přesně se stalo. Nakonec vznikla domněnka, že se mohlo jednat o hyperventilaci.

Hyperventilovalo jen několik dívek

V nemocnici se zjistilo, že několik dívek ze zkolabovaných skutečně hyperventilovalo, tedy dýchalo velmi zrychleně a nedokázalo přijímat dostatek vzduchu. Jenže co všichni ti ostatní studenti?

Podle názorů odborníků mohlo dojít k takzvané sugestivní reakci. Jedná se o psychický jev, během kterého si lidé vsugerují, že jim něco je, ačkoli skutečně je jejich tělo zcela v pořádku.

K podobné reakci například dochází při zívání nebo když někoho vedle nás něco svědí. Člověk začne mít pocit, že je toho součástí a jeho tělo podle toho reaguje.

Prozatím je to nejpravděpodobnější myšlenka, zda se jedná o skutečnost, ale ještě zcela nelze potvrdit.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články