KOMENTÁŘ: Lidé ruší živnost kvůli povinné datovce, kterou ještě ani nevyzkoušeli. Je to vzkaz vládě?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Datova schranka
Zdroj: Profimedia

Od začátku tohoto roku je pro živnostníky povinností komunikovat s úřady pomocí datové schránky. Vláda měla za to, že tím mnoha osobám ulehčí život. Místo toho ale lidé masově ruší své živnosti. Používání datovek se totiž z nepochopitelných důvodů bojí.

Tento text je komentářem autora.

Jedinou cestou k tomu, jak se vyhnout používání datové schránky, je zrušení živnosti. A k tomu se podle iDNES mnoho podnikatelů uchyluje. Není to ale v dnešní době, kdy toužíme po elektronizaci prakticky všeho, trochu ironie?

„Z povinných datovek pro podnikatele není třeba mít strach.“ To hlásal už před několika měsíci na svém facebooku ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. A ti, kdo si datovku v minulosti už vyzkoušeli, s ním souhlasili. Naopak ti, kdo ji ještě neměli, ho zahrnuli kritikou.

Odmítají novinku vyzkoušet

Datová schránka má lidem usnadnit komunikaci s úřady. Ušetří je dlouhého vystávání na poštách, vše si mohou zařídit elektronicky z domova. Jenomže místo toho, aby lidé možnost ocenili, utíkají před ní. A to ještě dříve, než ji vyzkouší.

„Bez datovky už bych nedokázala žít. Žádná zátěž. Vše je právě rychlejší,“ píše na facebooku uživatelka Kýťa Há. A podle mého názoru má pravdu. Datová schránka je možná na první pohled složitá, stačí ale pár minut na seznámení se s jejím uživatelským prostředím.

Následně je pak skvělým prostředkem pro komunikaci s úřady. Mně osobně například pomohla zařídit před volbami voličský průkaz. A to aniž bych musela na jakýkoli úřad osobně. Přesto ale podnikatelé po zavedení její povinnosti ruší své živnosti.

Například živnostenský úřad v Ústí nad Labem od začátku letošního února zrušil 440 živnostenských oprávnění, píše iDNES. Ve Zlíně zrušili letos od ledna tolik „živnosťáků“ jako za celý loňský rok.

„Průměrně jsme měli loni za měsíc asi 20 žádostí o zrušení oprávnění, v listopadu už to bylo asi 100 žádostí, v prosinci 120 a teď začátkem ledna nějakých 200 žádostí,“ říká dále pro iRozhlas například vedoucí živnostenského úřadu na Vysočině Jan Kubišta.

Vláda nám nemá co nakazovat

Někdo se možná bojí datovku používat, spíše se ale zdá, že když jde o povinnost nakázanou vládou, nemají lidé tendenci ji ani vyzkoušet. To, že tolik lidí ruší svou živnost, je možná i jistým vzkazem pro kabinet Petra Fialy, který s novinkou přišel.

Pár jedinců argumentuje tím, že pro starší lidi a osoby, které se neumí orientovat na internetu, je lehčí vystát si frontu na poště. Ovšem kolik podnikatelů osobně znáte, kteří fungují zcela v offline prostředí? Pokud chce člověk podnikat, musí se s online světem spřátelit, ať už je mu 30, nebo 70. Vláda navíc občany považuje za informačně gramotné.

Osobně si tak myslím, že negativní reakce na datové schránky jsou přehnané. Lidé by je měli nejprve vyzkoušet a až potom se definitivně vzdávat možnosti dál podnikat. Samozřejmě někomu může používání novinky přijít náročné i po čase. Nyní je ale jasné, že většina lidí, kteří živnost ruší, si s vyzkoušením příliš práce nedala.

Zdroj: iDNES, Přehladně24, iRozhlas, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články