Kongresové centrum praská ve švech. Hasiči museli uprchlíky odvážet i do dalších asistenčních center

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina uprchlici
Zdroj: Profimedia

Do České republiky denně proudí další tisíce a tisíce Ukrajinců z válkou zasažené země. Vláda sice schválila kvůli vlnám nových lidí minulý pátek nouzový stav, i tak ale není snadné se s tolika rodinami, především s maminkami s dětmi, vypořádat. Každý ale dělá, co může.

Jelikož celá řada míst už zažívá problémy s náporem nových příchozích, otevřela Praha v Kongresovém centru prostory, které měly fungovat nonstop. V pátek o tom informoval iRozhlas. Podle informací webu jsou ale čísla nově příchozích obrovská a zvládání situace je velmi náročné.

„Na cizinecké policii či v asistenčních centrech se ve čtvrtek zaregistrovalo 8400 lidí prchajících před válkou na Ukrajině, od začátku ruské invaze se českým úřadům ohlásilo přes 33 000 lidí,“ informoval iRozhlas minulý týden. Od té doby se situace nezměnila a denně k nám stále proudí tisíce lidí.

Centrum nápor neuneslo

Nápory utečenců byly obrovské a jejich přijímání v Kongresovém centru muselo být pozastaveno. Nyní ale Praha hlásí, že od úterý opět místo zvládá přijímat další uprchlíky. V pondělí se u centra nashromáždilo tolik lidí, že museli být hasiči a dobrovolníky převáženi na jiná místa.

V úterý se sice provoz centra vrátil do normálu, jenomže i tak je uprchlíků a žadatelů o vízum tolik, že odborníci odhadovali čekací dobu před budovou na více než 5 hodin. Podle informací hasičů už centrum na Vyšehradě pomohlo více než 15 tisícům uprchlíků.

V asistenčním centru si lidé mohou zažádat o víza, ubytování, dávky v hmotné nouzi a sjednají si zdravotní pojištění. Za den přitom dokáže centrum odbavit okolo 3 tisíc osob. To je podle mluvčí hasičů Kateřiny Suchánské jeho limit, a proto musel být na čas vyhlášen stop stav.

Zmatení lidé netuší, co a jak

Pracovníci centra předpokládali, že bude přijímání uprchlíků zastaveno zhruba na den, ještě v pondělí večer jich před centrem čekalo zhruba tisíc. Zmatení Ukrajinci netušili, co mají dělat, byli unavení a nechápali, proč najednou centrum nebere další.

„Většina uprchlíků je zmatená, nevědí, co mají dělat. U řady dochází ke komunikačním problémům, protože ačkoli na místě fungují překladatelé, není jich tolik, aby všem odpověděli hned a uspokojivě. Ve velkém zmatku hrají velkou roli emoce, mezi které patří především smutek a zoufalství,“ říká pro Přehledně24 jeden z dobrovolníků, který si nepřál být jmenován.

Celkově do Česka kvůli ruské invazi přišlo z Ukrajiny podle úřadů již více než 100 tisíc osob. Ty mají 3 dny na to, aby se zaregistrovaly na cizinecké policii či asistenčním centru. V současné době však vláda uvažuje i o prodloužení registrační lhůty až na 30 dní.

Zdroj: iRozhlas, Praha.eu, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články