Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží, budou ale jen namátkové

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodloužily. Čeká republika je původně obnovila v září kvůli migrantům přicházejícím do EU takzvanou západobalkánskou cestou, uvádí Česká televize. Tento důvod podle vlády i nadále přetrvává, a proto byly včera kontroly prodlouženy o dalších 30 dnů.

Kontroly se prodlužovaly již jednou. Došlo k tomu na začátku tohoto měsíce, kdy Slovensko podle Novinek ocenilo, že je česká vláda prodloužila pouze o 14 dní, nikoli o 30. Situace se sice zlepšila, ale i tak muselo ministerstvo přikročit k prodloužení až do 25. ledna.

„Počet zachycených nelegálních migrantů se snižuje, a přestože situace na hranicích ještě není ideální, došlo prokazatelně k výraznému zlepšení. Proto budou kontroly od 27. prosince 2022 pouze namátkové,“ cituje slova Víta Rakušan web ministerstva vnitra.

Počet kontrol se snížil

Sníží se také počty celníků a vojáků, kteří se na kontrolách podílejí, píše ministerstvo. Nadále bude možné místo 80 povolat nejvýše 40 vojáků, u celníků se počet snižuje z 30 na 20. O snížení kontrol informovalo ministerstvo i na twitteru.

„Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží o 30 dnů, jejich intenzita se však zmírní a kontroly budou od 27. prosince 2022 namátkové,“ uvádí příspěvek. Ten nicméně nedává sledujícím příliš smysl.

„Situace se nelepší, ale stejně jste se rozhodli snížit počet kontrol. Logika hadr,“ napsal jeden uživatel. „Ať žije Schengen. Hlídané to má být na hranici EU, a ne uprostřed,“ píše naopak někdo jiný.

Přes 9000 nelegálních migrantů

Podle slovenského serveru Pravda se díky kontrolám na hranicích podařilo jen do pondělí 19. prosince zadržet více než 9300 nelegálních migrantů a 134 převažečů. Podle domluvy pak Česká republika poslala na Slovensko 3484 utečenců.

Spolupráci se slovenskou stranou si podle zahraničního serveru český ministr vnitra pochvaluje. „Spolupráce slovenské a české policie se po rokování s našimi protějšky a po rokování policejních prezidentů výrazně zlepšila. Dochází ke skutečným kontrolám slovenské i české policie už na území SR, což se ukázalo jako velmi účinná metoda,“ řekl.

Zdroj: Novinky, Česká televize, Ministerstvo vnitra, Twitter, Pravda

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články