Koronavirus o sobě znovu dává vědět. Nové varianty mohou být velmi nebezpečné

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: angellodeco / Shutterstock.com

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila na nové varianty koronaviru. Jedná se o podvarianty BA.4 a BA.5 omikronu, který patří mezi nejnebezpečnější varianty. Počty nakažených se v posledních dnech zvyšují i u nás.

Tyto varianty se ve světě objevily již v lednu, kdy byli nakažení zjištěni v Portugalsku nebo Jihoafrické republice, uvedly Novinky. V České republice začala epidemie v posledních dnech navzdory prognózám také růst, hodnota reprodukčního čísla se přehoupla přes 1. Za poslední týden testy odhalily na 1800 nakažených.

Klesá počet lidí, kteří jsou v nemocnicích

Za posledních sedm dní přibylo 1804 lidí nakažených koronavirem, což je o 500 více, než bylo před týdnem. Pokles počtu nakažených se zastavil poprvé od začátku března. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví na webových stránkách, kde najdete také další informace o epidemii koronaviru.

V nemocnicích ale počty nakažených neustále klesají, aktuální číslo je 90 a stále se snižuje. Je to navíc nejnižší počet hospitalizovaných od začátku loňského září. Situace by se měla vylepšit na začátku letních prázdnin, ale je nutné se připravit na podzimní vlnu epidemie koronaviru, připomněla předpoklady odborníků ČTK.

„Vidíme u nás nárůst případů, i když to není nic dramatického,“ zhodnotil vývoj epidemie pro CNN Prima NEWS Roman Prymula, epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví. Brzy podle něj můžeme i na našem území očekávat také variantu BA.2.12, která se již objevila v USA. „Už se dostala do Evropy a můžeme čekat, že se zde bude šířit.“

Počty nakažených se zvyšují, ale méně se testuje

Týdenní počet nově nakažených nedosáhl předchozí týden počtu 400, během posledních sedmi dní se ale tento počet dostavil hned dvakrát. Testovalo se ale celkově méně a podle počtu to vypadá, že na 100 tisíc obyvatel připadá týdně 17 nakažených.

V nemocnicích zůstává 90 osob, z toho je šest ve vážném stavu. Od začátku května hradí pojišťovny testy na covid-19 pouze v případě, že máte žádanku od lékaře. Zájem o testování tak výrazně klesl. Počty pozitivních testů proto pravděpodobně neodpovídají počtu nakažených.

Očkování má za sebou již téměř 7 milionů lidí. Očkovat se během posledního týdne nechalo necelých 8 300 osob. Největší zájem je o posilující dávku. Na nákazu od začátku pandemie zemřelo více než 40 000 lidí.

Zdroj: Novinky, CNN Prima NEWS, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články