Kvůli koronaviru bude zoo ve Zlíně muset omezit chov některých zvířat. Finanční ztráty jsou alarmující

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zoologicka zahrada
Zdroj: Shutterstock

Koronavirus omezuje každého z nás. Jenomže zatímco tisíce lidí řeší osobní, zdravotní, rodinné a pracovní problémy, velké firmy a společnosti jsou kvůli pandemii v situacích, které je jen těžké řešit. S obrovskými problémy se v současné době potýká zlínská zoologická zahrada.

Ze strany státu jsou zoologické zahrady vyloučeny z jakékoli možnosti finanční pomoci. Není se proto čemu divit, že po roce bez návštěvníků ztrácí obrovské množství financí.

Ředitel zoo ve Zlíně Roman Horský potvrdil médiím, že kvůli pandemii bude velmi pravděpodobně nutné omezit chov některých druhů zvířat, jelikož se společnost potýká s obrovskými finančními nedostatky.

7 milionů korun měsíčně

Na provoz veškerých areálů, zázemí pro zvířata, lékařskou péči, vybavení i potravu potřebuje měsíčně zlínská zoologická zahrada zhruba 7 milionů korun. Dříve si tuto sumu dokázala vydělat programy pro veřejnost a vysokou návštěvností.

Jenže v současné situaci chybí celé společnosti peníze z návštěv. V loňském roce, který byl z velké části omezen pandemickými opatřeními, navštívilo areály zoologické zahrady 506 230 lidí. ZOO byla zavřena celkem 112 dní. Už tak byla návštěvnost zhruba o čtvrtinu nižší než v roce předešlém, kdy byl provoz areálu bez omezení.

V současné době dosáhla hranice ztrát zahrady 18 milionů korun. Horský uvedl, že se v současné době snaží společnost rušit úpravy pavilonů a výstavby nových prostor, aby ušetřila co nejvíce peněz.

Díky pomoci lidí zoo přežívá

Horský poděkoval v médiích všem, kteří se rozhodli zoo ve Zlíně jakkoli podpořit. Podle jeho slov jen díky dobrovolným příspěvkům a sponzorským darům vydělala společnost zhruba 4,5 milionu korun.

Byla by škoda, kdyby se musela ZOO nějak uskrovňovat. Po chovatelské stránce byl totiž loňský rok jedním z nejúspěšnějších. Zahrada odchovala poprvé vydry obrovské a také mravenečníka čtyřprstého. Novým přírůstkem pro ZOO byla také samice kiwi hnědého.

„Zoologické zahrada otevřela nový výběh pro slony a také vyhlídku, díky které je možné předvádět zájemcům krmení žiraf,“ dodává mluvčí Romana Bujáčková. Bohužel to kvůli finanční krizi vypadá, že některé chovy budou muset být omezeny.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články