Pohozené roušky škodí zvířatům. Vyrobí se jich 3 miliony za minutu 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rouska zem
Zdroj: Shutterstock

Vědci a ochránci přírody po celém světě apelují na lidi, aby respirátory a nanoroušky po použití zlikvidovali tak, aby se nedostaly do přírody. Jsou totiž vyráběny ze stejných materiálů, jaké se používají při výrobě PET lahví, igelitových sáčků či brček. Informuje o tom iRozhlas.cz 

Jedná se o navýšení ekologického znečištění jednorázovým odpadem, upozorňují ekologové. Na základě studie Jihodánské univerzity vědci zjistili, že se každou minutu vytvoří více jak 3 miliony roušek. A podle expertů je to pro životní prostředí obří zátěž, píše iRozhlas.cz. 

Vědci z Dánska společně s těmi z amerického Princetonu ve studii uveřejněné v časopise Frontiers of Environmental Science & Engineering došli k závěrům, které nelze brát na lehkou váhu. „Podle vědců každý měsíc globálně spotřebujeme neuvěřitelných 129 miliard obličejových masek, tedy jak respirátorů, tak roušek,“ informuje iRozhlas.cz 

Vzhledem k tomu, z čeho všeho jsou respirátory i nanoroušky tvořeny, ve volné přírodě, ale i na skládkách či na jiných místech, kde končí, k jejich rozkladu dochází poměrně dlouho„Struktura zůstává pořád stejná, pouze se odpad rozpadne na menší fragmenty.  

Pod rozkladem si představujeme chemický nebo biochemický rozklad, ale k tomu bohužel u polypropylenu nebo polyesteru víceméně nedochází,“ vysvětluje ekotoxikolog Radek Vurm z Ústavu chemie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické. 

Rouška ve vodě narušuje hormony zvířat 

Velkým problémem jsou plasty, a zároveň tedy i roušky a respirátory ve vodě. Zatímco na souši se plasty dostanou do půdy rychleji, na vodě částice plastů mohou plout i několik let. Pokud je pak zvíře spolkne, má to negativní vliv na jeho život.  

Jestliže větší zvíře pozře částečku plastu menší než půl centimetru, nic se nestane, ale ohrožená jsou menší zvířata a tím celý ekosystém. 

„Na japonských rybách medaka bylo dokázáno, že mikroplasty mají výrazný vliv na snížení produkce jednoho proteinu u samic. To znamená, že mají vliv na hladinu hormonů. Můžeme je tedy zařadit mezi endokrinní disruptory,“ doplňuje VurmDisruptory jsou látky, které mají u zvířat na starost jejich správný vývoj a růst. 

Nanorouška v přírodě je problém 

Podle Vurma jsou ohrožená ale i zvířata mimo vodu. Částice obsažené v nanorespirátorech i nanorouškách obsahují takové částice, které v organismu zvířete, jež takový odpad pozře, na sebe vážou jiné škodlivé látky. Ty posléze zvířeti ubližují.  

Více se o tom napsalo na iRozhlasu: „Nanoplasty jsou úplně nejnebezpečnější. Mohou na sebe vázat například některé druhy starých pesticidů. Pak v organismu dochází k akumulaci jak nanoplastů, tak i těchto transportovaných látek. Ty se pak v organismu dále hromadí a škodí.“ 

Nanoplasty hlavně mohou být rakovinotvorné, varují někteří vědci. Prozatím neexistuje žádná oficiální studie, která by tuto teorii potvrdila či vyvrátila, ale i tak je riziko velké. Dopady nezodpovědného chování zatím lze jen těžko domýšlet. 

Mysleme ekologicky 

Ačkoliv jsou na trhu i respirátory na několik použití, jejichž cena je oproti klasickým vyšší, lidé kupují ty klasické, levnější.  Všechny však spadají do bioodpadu, je tedy vhodné je házet do komunálního odpadu. 

Všechna velká česká města je řádně spalují, což je ze všech možností to nejlepší. V Karviné podle iRozhlasu mají na roušky i speciální kontejnery, z nichž každý měsíc vytřídí více jak 150 kilogramů roušek a respirátorů. 



Související články