Lídrem pražské kandidátky koalice SPOLU se stane Bohuslav Svoboda. Praha je podle jeho slov pacient v kritickém stavu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bohuslav svoboda
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Blíží se další komunální volby, které se budou konat letos na podzim. Už teď je jasné, že koalice SPOLU si jako lídra kandidátky vybrala politika a lékaře Bohuslava Svobodu, který bude zároveň i jejich kandidátem na post primátora. Ten již jako primátor hlavního města před lety působil a ve svých 78 letech se má na post vrátit.

Svoboda již dlouhodobě přirovnává hlavní město České republiky k pacientovi v kritickém stavu a slibuje, že by se jakožto primátor zasloužil o zlepšení celé situace.

Po volbách v roce 2010 měl nějaký čas možnost na svých slovech pracovat. Ve funkci skončil, když se v roce 2013 rozpadla koalice TOP 09 a ODS a ČSSD podpořila menšinovou radu TOP 09.

„Praha je dnes na 30 procentech svého potenciálu a každý lékař by situaci takového pacienta označil za blížící se kritickému stavu. Pražanům nabízím cestu ze současného chaosu a marasmu, který zejména poslední čtyři roky vládne v pražské dopravě, ve výstavbě klíčové dopravní infrastruktury a v nejužším vedení města,“ uvedl Svoboda na svém facebookovém profilu.

Praze prý zasvětil život

Podle Svobody je fungování koalice SPOLU velmi pevné a dává mu jistotu, že s trochou snahy může vše začít fungovat tak, jak by mělo. Podle některých jeho sledujících ale v minulosti nic velkolepého Svoboda nepředvedl, navíc by měl být do funkce zvolen někdo o něco mladší.

„Když vidím, jak koalice SPOLU funguje na vládní úrovni, dává mi to jistotu, že sestavíme zkušený tým, který dokáže Prahu zase rychle rozpohybovat dopředu. Je načase se vrátit k profesionálnímu řízení města!“ tvrdí na svém facebookovém profilu s tím, že by v mnohých ohledech život v hlavním městě zlepšil.

„Praze a Pražanům jsem dal celý svůj profesní život a nehodlám s tím přestat. Těším se na to, jsem plný sil a udělám vše pro to, abych naplnil očekávání voličů,“ dodal. V Praze se v roce 1944 politik a lékař narodil a žije zde po celý svůj život, jeho slova tak v tomto ohledu smysl dávají.

Stačí jeden koaliční partner

„Chceme jít pro primátorský řetěz a pevně věřím tomu, že se nám podaří dosáhnout takového výsledku pro koalici SPOLU, že budeme potřebovat jednoho koaličního partnera, nikoli dva,“ řekl lídr pražských občanských demokratů Marek Benda.

Vedoucí své kandidátky pak oznámily i další strany. Za Piráty jím bude současný primátor Zdeněk Hřib. Znovu chce na primátora kandidovat i starosta Prahy 7 Jan Čižinský. STAN do voleb vyšle architekta a náměstka primátora Petra Hlaváčka.

Komunální volby se konají vždy po čtyřech letech, ty poslední proběhly 5. a 6. října 2018. Přesný termín letošních voleb zatím není znám, vyhlašuje je prezident republiky Miloš Zeman. Do zastupitelstva obce může kandidovat každý občan ČR, kterému je nejpozději v den voleb 18 let a má ke dni voleb v obci trvalé bydliště.

Zdroj: iDNES, Pražská drbna, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články