Matějská pouť přivítala děti s handicapem a z azylových domů. Zadarmo si užily atrakce i děti ukrajinských uprchlíků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
matejska pout
Zdroj: Profimedia

Už od 5. března mohou návštěvníci dorazit na Matějskou pouť, která je otevřena na pražském Výstavišti v Holešovicích. Kromě běžných dní, kdy mohou lidé využít atrakcí a stánků, proběhla ale včera 21. března speciální akce, díky které si užily pouť především děti s handicapem nebo děti ukrajinských uprchlíků.

Den vyhrazený pro děti s tělesným či mentálním postižením pořádá Matějská pouť pravidelně.

Letos se ale pořadatelé rozhodli přidat na seznam těch, kteří si budou moci den speciálně užít, i děti uprchlíků. Alespoň trochu tím tak usnadnili cizincům těžké období, které právě prožívají.

V pondělí bývá podle Pražského deníku pouť normálně zavřená, Matějská jedno pondělí ale pravidelně věnuje právě dětem, které si tak mohou atrakce užít, ačkoli by to jinak třeba nešlo.

Od 11 do 15 hodin tak byl včera dětem umožněn vstup na atrakce zdarma, a v místě se dokonce konal i koncert u Křižíkovy fontány.

Zapomněly na problémy

„Už 25 let pořádáme den pro handicapované a děti z azylových domovů. Letos jsme k tomu přidali i děti z Ukrajiny, které uprchly před válkou,“ uvedla podle Pražského deníku Eva Kočková, jedna z pořadatelek.

„Měly by mít úsměv na tváři a měly by trochu zapomenout na to, co se u nich doma děje,“ přeje si spoluorganizátorka poutě Eva Kočková.

„Moc děkujeme, jsme rády, že tady dnes můžeme být. Děti tak na chvíli zapomenou na to, co se děje,“ popsala pro Přehledně24 maminka dvou dětí.

„Bylo to super,“ doplnil její šestiletý syn.

Ačkoli kvůli rekonstrukci pouť letos nabídla o třetinu méně atrakcí, děti si podle pořadatelů užily den naplno.

100 atrakcí

„Je tady nyní přes 100 atrakcí včetně heren, střelnic i stánků. Letošní novinkou je největší adrenalinová atrakce v Evropě zvaná Airborne. Je to pětašedesátimetrové rameno, které se točí rychlostí až 120 km/h, a lavice se točí do všech směrů,“ doplnila pro Novinky Kočková.

Většina dětí z Ukrajiny i dětí z azylových domovů si nejvíce užila kolotoče a strašidelné hrady. U starších byla pak oblíbená především střelnice. Většina návštěvníků ale nepohrdla ani typickou horskou dráhou nebo autodromem.

Díky vydařenému počasí byla podle organizátorů návštěvnost vysoká.

Pokud vše půjde dobře, plánuje Matějská pouť dělat podobné akce pro děti s handicapem a z azylových domů i v budoucnu a naváže tak na dlouholetou tradici, která se doposud setkává s velkým úspěchem.

Minimálně jedním volným dnem tak mohou provozovatelé pomoci udělat radost těm, kteří to nejvíce potřebují.

Zdroj: Facebook, Pražský deník, Novinky, Matějská pouť

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články