Miloš Zeman amnestii nechystá. Milost pro Baláka hájí: Jeden z mých předchůdců udělil milost otcovrahovi

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Petr Pavluvcik / Shutterstock.com

Miloš Zeman podle kritiků i mínění veřejnosti dělá v poslední době jeden přešlap za druhým. Po milosti pro Miloše Baláka byl některými senátory dokonce vyzván k abdikaci. S tím si ale, zdá se, moc hlavu neláme. Místo toho se v médiích vyjadřuje k řadě témat, většina jeho slov ale společnost pouze více pobuřuje.

V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes se Zeman vyjádřil k několika věcem. Například k rostoucím cenám paliv a energií řekl stručně: „Proti green dealům jsem se už vyjádřil a nevím, co bych na tom měnil. A domnívám se, že zákon zastropování některých cen umožňuje.“

Podle kritiků by ale měla hlava státu o věci mluvit přece jen podrobněji a konkrétněji. V rozhovoru se však prezident vyjádřil i k nedávné milosti pro Baláka i ukrajinským uprchlíkům. A svými slovy na sebe jen upoutal ještě větší pozornost.

Milost má být vždy selektivní

V rozhovoru Miloš Zeman zmínil, že na závěr svého prezidentského působení rozhodně nehodlá vyhlásit amnestii, a to z jednoho jediného důvodu. „Ne, nechystám žádnou amnestii. A to z toho důvodu, že amnestii pokládám za plošnou milost. Zatímco milost má být vždy selektivní. A pokud možno ne v počtu dvou tisíc, nebo čtyř set případů, ale těch mých skromných dvaceti,“ objasnil.

Jeho milost, kterou udělil šéfovi Lesní správy Lány odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře, se ale mnoha politiků silně dotkla a požadují proto jeho abdikaci. Na to má Zeman jasnou odpověď: „Jeden z mých předchůdců udělil milost otcovrahovi.“

Jenomže tím, že bude připomínat činy předchozích prezidentů, rozhodně neospravedlní ty své. „Já jsem udělil milost člověku, který se v dotyčné kauze zaprvé neobohatil, zadruhé nevznikla žádná národohospodářská škoda, zatřetí byl odsouzen za to, že údajně zvýhodnil jednu firmu,“ brání se Zeman. Čeští politici na to ale mají jiný názor.

Zneužil úřad prezidenta

„Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy. Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují. Prezident se už voličům zodpovídat nebude, ale historie k němu bude nemilosrdná,“ napsala na svém facebooku například šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Její slova podpořil i Andrej Babiš: „Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost,“ napsal na twitteru.

Zeman se v rozhovoru pro MF Dnes kromě Baláka zmínil také o válce na Ukrajině a o uprchlících. I v tomto případě jsou ale jeho názory podle mnohých velmi neprofesionální.

„Podle mého je válka na Ukrajině především akt agrese, který mnohé z nás překvapil. Já jsem tehdy v rozhovoru právě s vámi řekl, že Rusové nejsou blázni, a proto na Ukrajinu nezaútočí. To, že zaútočili, znamená, že blázni jsou. Proto jsem mluvil o šílenství. Uvědomte si ale, že v antice existuje příběh o delfské věštbě: Překročíš-li řeku Halys, zničíš říši velikou. Ale ona to byla říše toho útočníka. Něco podobného se může stát i Rusku,“ řekl prezident.

„Víte, po sovětské okupaci také prchali lidé z Československa. Dokonce i já jsem byl v Anglii, i když pak jsem se vrátil, ale měl jsem úmysl tam zůstat, jenže se mi stýskalo po mamince. To byl takový zvláštní případ, kdy jsem tu emigraci nakonec odpískal. Na základě této životní zkušenosti si myslím, že uprchlíkům je třeba pomáhat,“ řekl pak s ohledem na ukrajinské běžence.

Reakce na jeho slova jsou ale různé. Politici i diskutující se shodují, že těmito slovy Zeman docílí jenom dalšího tlaku vůči sobě samému. K abdikaci jej však žádná kritika pravděpodobně nedovede.

Zemanovi kritici však opakují, že Česko nechce prezidenta, který omilostnil soudem odsouzeného zločince, válku vidí v delfských věštbách a ukrajinské uprchlíky srovnává se svým vlastním mládím.

Zdroj: iDNES, ČTK, NovinkySeznam Zprávy, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články