Miloš Zeman chce vyznamenat Zelenského. Konečně nějaký rozumný krok, myslí si oslovení Češi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Jedním z hrdinů války se na ukrajinské straně stal i její prezident Volodymyr Zelenskyj. Za jeho odvahu se ho rozhodl ocenit i Miloš Zeman. Oslovení Češi v anketě Přehledně24 si myslí, že je to rozumným krokem.

Český prezident chce vyhovět návrhu na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, právě Zelenskému. Informoval o tom při ceremoniálu předávání státních vyznamenání. Zeman přitom vyzdvihl u ukrajinského protějšku odvahu a statečnost.

Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka by mohl být Zelenskyj oceněn letos ve státní svátek 28. října. O návrhu na jeho ocenění se přitom hovoří už delší dobu, a koncem února o něm dokonce psala na sociálních sítích poslankyně STAN Barbora Urbanová, která prý tak rychlou odezvu nečekala.

Zeman ruskou agresi odsoudil

„Pan prezident Zelenskyj bude vyznamenán, předpokládám, ve státní svátek 28. října,“ cituje Ovčáčka ČTK. Během ceremoniálu mluvil o válce prezident ve velkém. Připomněl, že se jedná o problém, který vyvolala ruská agrese vůči Ukrajině.

„Myslím si, že je důležité právě při této příležitosti vzpomenout lidu Ukrajiny,“ řekl doslova. Na Hradě byla také na počest země vyvěšena ukrajinská vlajka, poprvé zazněla ukrajinská hymna a pozvánka na večerní slavnost obsahovala mimo jiné i prosbu o příspěvek na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Už dříve přitom pronesl prezident Miloš Zeman proslov, ve kterém ruskou agresi proti Ukrajině odsoudil. Omluvil se za své předchozí názory, uznal, že se mýlil a mnohé lidi svým jednáním zaskočil. Řada Čechů od něho totiž taková slova nejspíše nečekala, mnozí dokonce jeho projev na sociálních sítích sdíleli s tím, že Zeman konečně promluvil správným směrem.

„Zemana jsem nikdy příliš nemusel, po jeho projevu k občanům ohledně ruské invaze na Ukrajinu jsem byl mile překvapen. Bylo to po dlouhé době z jeho úst konečně něco rozumného. Stejně tak souhlasím s tím, že Zelenskyj si zaslouží ocenění. To ale neznamená, že jsem na Zemana změnil názor všech ohledech,“ říká šestapadesátiletý občan z Ostré.

Jiný by možná utekl

Zelenskyj se stal symbolem Ukrajiny na sociálních sítích, lidé ho podporují v jeho činech a on stejně tak podporuje svůj lid. Mnozí mají za to, že by celá řada velkých politických zástupců zemí využila možnosti uniknout, schovat se, ona ale místo toho s Ruskem komunikuje a zůstává v hlavním městě napadené země.

„Nedovedu si představit jeho odvahu. Musí to být statečný muž, když pro svou zemi dělá takovou věc. Na rozdíl od našeho pana prezidenta je to skutečně reprezentativní hlava státu. Na druhou stranu se Zemanem souhlasím, že si ukrajinský prezident zaslouží vyznamenání. V tomto ohledu udělal Zeman podle mě dobré gesto,“ říká pan Radek z České Lípy.

Zdroj: Přehledně24, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články