Miloš Zeman přišel o polovinu svého poradního týmu. Poradcům prý došla trpělivost

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Profimedia

Z poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, který měl doposud deset členů, odcházejí najednou čtyři z nich a pátý o odchodu uvažuje. Uváděné důvody jsou, že jim došla trpělivost či že pravidelné měsíční víkendové schůzky v Lánech považují za ztrátu času. Schůze se přitom v březnu konala poprvé po dlouhé době z důvodu prezidentovy nemoci.

Doposud bylo možné si seznam prezidentových poradců prohlédnout na webových stránkách Hradu. V úterních večerních hodinách byl ze seznamu odstraněn Vladimír Dlouhý, který svůj odchod oznámil jako první. Nyní je však odkaz na tento seznam nedostupný.

Mezi členy týmu, kteří prezidenta opouštějí, jsou dle informací Seznam Zpráv šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a bývalý odborový předák, exposlanec ČSSD Jaroslav Zavadil. Dosluhující guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok o svém odchodu uvažuje.

Poradcům došla trpělivost

Mezi prvními, kdo se rozhodl poradní tým opustit, byl Vladimír Dlouhý. Jako důvod svého odchodu uvedl nesouhlas se jmenováním Aleše Michla guvernérem ČNB. Sám měl totiž o tuto pozici zájem.

Následně se zjistilo, že končí více poradců. „Už v pondělí jsem na Hradě oznámil, že končím. S Milošem se znám třicet let, ale poslední měsíce mi došla trpělivost. Víc k tomu nebudu říkat, tečka,“ svěřil se se svým rozhodnutím Seznam Zprávám Jaroslav Zavadil.

„Já jsem se letos žádného jednání neúčastnil a nebyl jsem ani pozván. Tím moje mise letos po devíti letech končí a myslím, že při tak vážné situaci, válečné a ekonomické, to nedává smysl,“ uvedl další z končících poradců Jaroslav Hanák.

Pro Deník N pak svůj odchod z týmu potvrdil předseda Svazu měst a obcí František Lukl s tím, že jeho nedělní jednání s premiérem Fialou v Lánech bylo poslední, kterého se zúčastnil. „Mé působení v expertním týmu pana prezidenta je už v tuto chvíli minulostí,“ uvedl.

„Jestliže tam zástupci těchto profesních skupin nebudou, tak je logické, že není potřeba, aby tam byl zástupce samospráv nebo má osoba jako taková,“ uvedl Lukl s odkazem na odchod ostatních poradců. Uvedl také, že se nejedná o náhle rozhodnutí, ale výsledek dlouhodobého nesouhlasu s některými názory pana prezidenta.

Kdo v poradním týmu zůstává?

Dle informací médií tak v poradním týmu zůstávají kancléř Vratislav Mynář, rádce Martin Nejedlý, šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák, bývalá ministryně spravdelnosti Marie Benešová a bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman. Zatím zde zůstává i Rusnok.

Právě přítomnost Martina Nejedlého měla některým vadit. Zejména na minulé schůzce, kde se řešila zahraniční politika v souvislosti s válkou na Ukrajině, se prý některým nelíbilo, že je přítomna osoba, která není zaměstnancem prezidentské kanceláře a postrádá bezpečnostní prověrku. Poradcům dále mělo vadit, že má Nejedlý vazby na Kreml.

„Je to možné, ale já tam od začátku války nebyl a nebudu!“ odpověděl Hanák na dotaz, zda kolegům opravdu přítomnost Nejedlého vadila.

Prozatím se v médiích neobjevila informace o tom, zda členové poradního týmu budou nahrazeni, či tým zůstane okleštěn. Pražský hrad se k odchodu poradců dosud nevyjádřil.

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Deník N, ČT 24, ČTK, Pražský hrad

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články