Mingles se bojí vázat. Co říkají na nový trend v randění odborníci?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
par
Zdroj: Shutterstock

Dříve platilo, že buď jste ve vztahu, nebo jste single – svobodný a bez závazků. Nyní se ujal ve společnosti pojem mingle. Tedy nový trend, kdy partnera máte, ale zároveň žijete v oddělených domácnostech. Jak tento směr komentují odborníci z řad psychologů a terapeutů? Odborníci promluvili pro server iDnes.cz.

Kdo jsou mingles?

Mingle je vlastně kompromisem mezi klasickým vztahem a žitím bez partnera. Běžný pár zpravidla žije pod jednou střechou, dělí se o náklady i starosti klasické domácnosti.

Mingles lidé využívají svobody singles – mají svou domácnost, jsou finančně a časově nezávislí. Zároveň ale mají blízkého partnera, který jim tvoří jistotu a oporu, přestože žije jinde. Setkávají se, randí a jsou si věrni, jen nesdílí jeden domov, který by společně budovali.

„Pokud chci být nezávislá, baví mě společenský život s přáteli, soustředím se na sebe, případně na rozvoj kariéry a neplánuji zatím rodinu, může mít pro mě mingle soužití mnoho výhod. Jsem-li však člověk, který rád usíná s druhým po boku, užívá si každodenní běžný život sdílený s partnerem, a pokud si navíc přeji rodinu, kde táta a máma žijí s dětmi pohromadě, bude pro mě mingle vztah představovat jen nevýhody,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Alexandra Hrouzková pro portál iDnes.cz

Mingles ano, ale jen pro bezdětné, shodují se odborníci

Mingle život je v oblibě zejména u rozvedených. Důvodem bývá strach z opětovného krachu vztahu, a ačkoli si to dříve někteří z nich ani nedovedli představit, okolnosti a životní zkušenosti je přivedly k tomu, že se přiklání právě k životu ve stylu mingle.

Přeci jen po několikaletém soužitím se těžko zvyká na nového partnera a jeho návyky v domácnosti. Petr Šmolka pro iDnes.cz mingle životní styl také zhodnotil. „Takový vztah je hodně náročný na důvěru a rozhodně tento typ soužití nenavodí pocit bezpečí pro případné potomky.“

Terapeut Ladislav Hanousek pro Český rozhlas Pardubice v podstatě souhlasí: „Za nějakou dobu jeden z partnerů bude chtít vztah více utužit, druhému bude naopak svoboda vyhovovat. Ta doba určitě přijde. Začnou hádky, a nakonec se pár buď rozejde, nebo sestěhuje a začne žít běžný rodinný život.“

Odborníci se shodují, že forma žití mingles je možná v době, kdy se partneři soustředí na kariéru. Jakmile jeden z partnerů pomýšlí na rodinu, většinou narazí.

„V tento okamžik může žena toužící velmi narazit. Mužům život mingles naprosto vyhovuje, mají pravidelný sex a vědí, že pokud je třeba, žena se o ně ráda postará. Oni vlastně nemají důvod na věci cokoli měnit, jim život mezi dvěma domácnostmi naprosto vyhovuje,“ řekla sexuoložka doc. PhDr. Dr. Phil. Laura Janáčková, CSc., ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze a Institutu partnerských vztahů pro časopis Moje zdraví.

Forem soužití je nepřeberné množství a každý by měl najít to, co mu vyhovuje bez obav ze škatulkování nebo soudů jiných.

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články