Ministerstvo obrany bude v roce 2024 dostávat 2 % z HDP. Peníze poslouží na modernizaci armády i pomoc Ukrajině

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jana cernochova petr fiala
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Včera se premiér Petr Fiala sešel s ministryní obrany Janou Černochou na bilanční schůzi. Na té potvrdili, že se budou 2 % z HDP dávat na obranu už v roce 2024 místo původně plánovaného roku 2025. Dále hovořili zástupci vlády o celkové modernizaci armády a situaci týkající se války na Ukrajině.

„Nezbytnou podmínkou naší obranyschopnosti je zákonné zakotvení dvou procent HDP na obranu. Znovu jsme o tom s paní ministryní Černochovou mluvili, že naším cílem je dosáhnout toho už v roce 2024,“ cituje premiéra web vlády ČR.

„Naše vláda má obranu jako prioritu. Události na Ukrajině jenom potvrdily to, že jde o správnou prioritu. Modernizaci armády bere naše vláda opravdu vážně,“ dodal s tím, že 2 % z HDP jsou vzhledem k ekonomické situaci České republiky a státnímu rozpočtu velmi ambiciózním plánem.

Ovlivňuje nás válka

Jana Černochová na svém twitteru napsala, že když před časem na své pozici začínala, neměla nejmenší tušení, že by mohla tak blízko nás vypuknout válka. Poděkovala Fialovi za to, že se pokouší ministerstvu obrany, které je v tuto chvíli tak důležité, pomoci.

Když mě pan premiér uváděl před 272 dny do úřadu ministryně obrany, věděla jsem, že to bude náročné, ale netušila jsem, že pár set kilometrů od nás bude válka. Dnes jsem mu složila účet, co jsme s kolegy udělali a na čem pracujeme. Děkuji za to, že vláda má obranu za prioritu,“ napsala ministryně.

Česká republika poslala zatím Ukrajině vojenskou pomoc ve finanční hodnotě 3,8 miliardy korun. „Minimálně osmdesát procent celkové pomoci dostaneme proplaceno z Evropské unie. Navíc se nám díky darům od spojenců v hodnotě několika miliard korun daří pokračovat v modernizaci naší armády,“ uvedl Fiala.

Prioritou je modernizace armády

Premiér na své sociální síti napsal, že v současné době je prioritou vlády právě modernizace české armády, která dlouhodobě nedostávala dostatek peněz. To by se teď mělo změnit.

Ministerstvo obrany se pod vedením Jany Černochové výborně vyrovnává s aktuálními výzvami. Armáda trpěla dlouhodobým podfinancováním a výsledkem je, že modernizace neprobíhala tak, jak bychom si představovali. To se snažíme napravit a je to jedna z vládních priorit,“ uvedl.

Dodal, že ruská agrese na Ukrajině jen potvrdila, že je naprosto správné, že do armády vláda investuje. „Díky darům našich spojenců a díky spolupráci s ministerstvem obrany a českého obranného průmyslu se nám daří modernizovat armádu a zároveň poskytovat dodávky vojenského materiálu Ukrajině,“ vysvětlil.

Pomoc Ukrajině tak i podle webu Ministerstva obrany ČR bude nadále pokračovat, a navíc by se měla armáda dočkat prostředků, které na svou modernizaci potřebuje, velmi brzy. Obě strany označily schůzku za velmi úspěšnou a vzájemné spolupráce si cení.

Zdroj: Vláda ČR, Ministerstvo obrany ČR, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články