Ministerstvo obrany posílí ochranu důležitých objektů v ČR. Bude se nadále účastnit i posílení východních hranic NATO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jana cernochova
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo obrany chystá změnu předpisů, která by umožnila účinnější ochranu kritické infrastruktury. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi o tom informovala šéfka resortu Jana Černochová. Ministryně se obává ruské agrese na Ukrajině a snahy oslabovat zbrojní průmysl v zemích, které napadanému státu pomáhají.

Podle Černochové od února, kdy Rusko Ukrajinu napadlo, vzrostly snahy monitorovat některé objekty kritické infrastruktury v Česku, proto je třeba je více zabezpečit. Ze strany Ruska podle ní hrozí snaha náš zbrojní průmysl oslabovat.

„Předkládám změny legislativy, které umožňují rychlejší reakci na tyto pokusy a jejich následný postih,“ uvedla. „Putin teď řeší situaci ‚po Rusku‘ čistkami, ale odpovědnost za zvěrstva na Ukrajině i ruské ztráty nese jen on sám. Mluvili jsme ale samozřejmě i o naší obraně a investicích do armády ČR,“ doplnila na twitteru.

Černochová je toho názoru, že jasným důkazem toho, že je Rusko schopné všeho, je i sabotáž na kabelech, která v sobotu ráno zastavila vlaky na severu Německa. Nebo také úterní výbuch v bulharské zbrojovce, píše Česká televize. Podle ministryně za tyto události může právě Putin.

Peníze z USA

Česká republika má v současné době přislíbeno od USA zhruba 2,7 miliardy korun, uvádí server Seznam Zprávy. Právě tyto peníze by Černochová ráda do posílení ochrany některých objektů věnovala. Kromě toho chce ale investovat i v jiných oblastech.

„Pomoc funguje tak, že se za finanční prostředky bude logicky nakupovat materiál z USA. My v naší výbavě máme celou řadu tohoto materiálu už dnes, takže moji kolegové prohlížejí rozpočet příštího roku a dalších let. Kdy peníze přijdou, není jasné,“ uvedla.

„Podpora je určená pro další modernizaci armády i pro částečnou kompenzaci našich dodávek materiálu na Ukrajinu. Vnímáme to jako uznání České republiky jednak za pomoc, ale také za to, že patříme mezi pětici nejvíc pomáhajících zemí,“ objasnila dále v rozhovoru.

Počítá i s posílením NATO

Kromě posilování naší vlastní obrany počítá Jana Černochová také s pomocí českých vojáků při posilování východního křídla NATO. Podle jejích slov je důležité, aby teď země držely při sobě a myslely každá na své bezpečí, ale i na to celosvětové.

„Posilování východního křídla NATO zcela určitě odstrašující efekt má,“ uvedl pak v Otázkách Václava Moravce bývalý předseda Vojenského výboru NATO a kandidát na prezidenta Petr Pavel, který v tomto ohledu s Černochovou plně souhlasí.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, Twitter, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články