Ministerstvo vnitra prosazuje změnit volby na jednodenní. Podobný návrh zazníval už před lety

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo vnitra přišlo s návrhem zákona o správě voleb, který by měl některé věci zásadně změnit. Mezi těmi hlavními změnami je například nahrazení dvoudenních voleb jednodenními. Podle ministra vnitra Víta Rakušana jsou totiž dvoudenní volby považovány za historický relikt a je třeba s tím něco udělat.

Dalšími úpravami, se kterými zákon počítá, je například možnost zažádat o voličský průkaz na kterémkoliv obecním úřadě nebo zafixování termínu komunálních, krajských a senátních voleb v prvním celém říjnovém týdnu, informuje ministerstvo vnitra.

Elektronizace a modernizace voleb. Přicházíme s návrhem, který ruší dvoudenní volby a nahrazuje je hlasováním v 1 den nebo umožňuje žádat o voličský průkaz na kterémkoliv obecním úřadu,“ popsal následně resort také na svém twitteru.

„Já jsem pro jeden den voleb, zatím se spíš přikláním k tomu, že by to mohl být pátek, na druhou stranu je to velká diskuze,“ uvedl podle České televize šéf hnutí STAN. To se ale naopak nelíbí předsedovi sněmovního ústavně-právního výboru Radku Vondráčkovi.

„Nelíbí se mi jako hlasovací den pátek. Vzhlížím spíše k Rakousku a jejich volební neděli, ale je to detail. Obecně to pro lidi znamená, že to budou mít složitější, bude se jim hůř dostávat k volbám,“ uvedl. Zákon by měla v brzké době projednat vláda.

Řešil se už před lety

Návrh, že by volby měly probíhat během jednoho dne, představilo ministerstvo již v roce 2019. „Chceme zjednodušit volební proces tak, aby odpovídal potřebám 21. století. Organizace voleb nesmí být zastaralá a musí být založena na tom, že nevytváří zbytečné překážky pro voliče, ale naopak se snaží hlasování voličům maximálně usnadnit,“ uvedl tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle iDNES se tehdy jako o hlasovacím dni mluvilo nejvíce o sobotě. Tím pádem by totiž nebylo hlasovací právo odepřeno lidem, kteří mají například dlouhou pracovní dobu a nemohli by se v pátek uvolnit ze zaměstnání.

Politici už před dvěma lety odůvodňovali jeden hlasovací den tím, že dvoudenní volby jsou zastaralým pravidlem, které nemá žádný smysl. „Česká republika je v Evropské unii posledním státem se dvěma volebními dny,“ řekl Hamáček Novinkám.

Právě Novinky článek o návrhu ministerstva sdíleli také na svém facebooku. V diskuzi se však návrh nesetkal s kladným přijetím diskutujících. Jedna z komentujících například upozorňuje na problém se sčítáním hlasů: „Mysleli jste na komisi, která to bude sčítat bůhví do kdy?“ „Aneb jak zhoršit už tak tristní účast,“ komentuje návrh další.

Usnadnění voleb v několika krocích

Současná novela zákona o volbách počítá kromě změny počtu volebních dnů i s dalšími výraznými kroky. Snazší má být například i podávání kandidátních listin. Kromě toho má vzniknout také elektronický rejstřík, který zjednoduší vydávání voličských průkazů, informuje Česká televize.

„Umožní, že si volební průkaz budete moci díky elektronickému seznamu všech voličů vyzvednout kdekoliv po Česku, v podstatě i docela na poslední chvíli. Zároveň to mnohem snáze umožní volit lidem i v jiném regionu. Je to cesta k tomu, aby rejstříky jako takové byly konečně elektronizovány,“ popsal Rakušan.

Ne každému se ale jeho slova líbí. Například Tomio Okamura má podle ČTK k plánu výhrady. „Jednodenní volby ano. Jinak z těch systémových principiálních změn nějaké zásadní důvody ke změnám nevidíme, je totiž potřeba, aby byly volby srozumitelné, přehledné, demokratické a hlavně aby nevznikal žádný prostor k podvodům a manipulacím,“ reagoval šéf SPD.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, iDNES, Česká televize, ČTK, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články