Ministryně obrany rozdala vyznamenání. Ocenila například odbojáře

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Cernochova Jana
Zdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Na počest výročí Dne vítězství ministerstvo obrany jako už tradičně udělilo svá rezortní vyznamenání. Získali jej hrdinové a odbojáři z 2. světové války, ale také lidé úspěšně reprezentující Armádu České republiky. Ocenění jim v pátek předala sama ministryně obrany Jana Černochová.

Předávání vyznamenání u příležitosti svátku 8. května, tedy Dne vítezství, který letos vyšel na neděli, označila Černochová za již zavedenou tradici ministerstva obrany.

Ministryně ocenila 18 osobností

„Ke Dni vítězství je tradicí oceňovat významné osobnosti, které se zasloužily o náš stát, jeho obranu nebo rozvoj naší armády. Není to ale jen projevem uznání za skutky, ale i připomenutí a důkaz, že naše společnost má být na co hrdá!“ napsala ministryně na svůj twitterový účet.

Podle ČTK ve svém projevu upozornila, že na hrdinství mnohých Čechů by se nemělo zapomínat. „Ti, kteří se zasloužili o naši zemi, bojovali za její svobodu a demokracii, si zaslouží náš velký respekt,“ uvedla mimo jiné ministryně.

Vyznamenání získalo celkem 18 lidí, z toho 16 in memoriam. Právě tito hrdinové byli oceněni za aktivní účast v protinacistickém odboji.

Ocenění odboje a pomoci parašutistům

Kříž obrany státu tak obdrželi například manželé Moravcovi, kteří poskytovali jídlo atentátníkům na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi. Po odhalení jejich činnosti byli oba zastřeleni gestapem.

Za podobnou pomoc byli oceněni také manželé Vyhnisovi, i oni byli zabiti gestapem. Za obě rodiny převzaly ocenění jejich dcery — Anna Kuželová a Alena Staňková.

„Myslela jsem, že se už ničeho takového nedožiju,“ uvedla podle ČTK po předávání Anna Kuželová. Narážela na to, že během komunismu nebyly statečné činy jejích rodičů žádným způsobem oceňovány.

Vyznamenán byl i autor Legiovlaku

„Jsem ráda, že pozvání na dnešní slavnostní ceremoniál přijali jejich děti a další příbuzní. Vy jste rozhodně ti první, kteří by měli slyšet, jak skvělé máte předky, na jejichž odkaz můžete navazovat,“ svěřila se ve svém projevu Jana Černochová.

Mezi dalšími oceněnými in memoriam byl například plukovník Vladislav Perutka, generálmajor Zdeněk Gold a plukovník František Hieke.

Záslužný kříž Ministra obrany ČR II. stupně si osobně převzal Jiří Charfreitag, který je vedoucím Muzea československých legií a také stojí za úspěšným projektem Legiovlak, který veřejnosti přibližuje zásluhy československých legií při vzniku samostatného československého státu.

Zdroj: ČTK, Ministerstvo obrany, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články