Množství nezapojených žáků do online výuky se nemění. Odmítá ji až 10 000 studentů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
skola zaci
Zdroj: Profimedia

Česká školní inspekce přišla s informacemi o tom, jak se podařilo zapojit děti do online výuky. Píše o tom ČTK. Podle informací mnoha domácnostem pomohlo dovybavení škol, které některým žákům mohly zapůjčit počítač na online výuku. Počet těch, kteří se vzdělávat nechtějí, neklesá. 

Oproti minulému jaru klesl počet studentů základních a středních škol, kteří se zapojili aktivně do online výuky. Podle dostupných informací spadlo číslo z původních 250 000 dětí na 50 000. Značně tomu pomohlo i dovybavení škol, které tak mohly do výuky zapojit více dětí. 

 „Ale zřejmě se proti loňskému jaru nesnížil počet žáků, které se do vzdělávání na dálku nedaří zapojit vůbec,“ píše ČTK. Inspekce za minulý rok odhalila zhruba deset tisíc takovýchto případů. 

Celou situaci podle inspekce zachránilo skutečně dovybavení škol. Podle informací o zapůjčení počítače a jiných pomůcek k online výuce zažádalo přes padesát tisíc dětí a studentů. Největší zájem měly děti ze základních škol, následně pak maturitní ročníky, naopak nejméně o pomoc jevily zájem nematuritní ročníky středních škol. 

 Na druhou stranu některým dětem počítače zakoupili samotní rodiče, nebo dokonce si zapůjčili techniku od organizací. „Základní školy dostaly od ministerstva školství na podzim na dovybavení navíc 1,3 miliardy korun,“ píše ČTK. 

250 000 studentů  

„Kolem tří procent žáků se podle inspekce kvůli technickým obtížím on-line výuky nadále neúčastní a vzdělávají se distančně například předáváním úkolů v sešitech,“ doplňuje ČTK. Počet takovýchto studentů činil 250 tisíc, aktuálně se o pětinu snížil. Nejhůře si však vedou i nadále střední školy nematuritních ročníků. 

Najde se i mnoho studentů a žáků, kteří se online výuky sice zúčastňují, nikoliv však pravidelně. Podle dostupných informací je nejčastěji na vině malá motivace od rodičů, nízká podpora, nebo dokonce problémy v rodině. Situace v mnoha rodinách není snadná i kvůli náročnosti studia. „Zpravidla jde o starší žáky, jejichž vzdělávání je náročné i za běžné situace,“ tvrdí školní inspekce. 

Online záškoláctví 

„Jde zřejmě spíš o spodní hranici jejich současného množství,“ řekl Ústavní školní inspektor Tomáš Zatloukal. Česká školní inspekce totiž přišla s informací, že až 10 000 studentů nechodí vůbec na žádnou školní výuku. Podle mnohých se ale jedná opravdu o to nejnižší číslo. Podle ČTK je u nás 1,4 milionů studentů a vláda na přesnější výsledky zatím čeká. 

Dosavadní informace vychází z několika zdrojů čerpání informací, do kterých se zapojila školní inspekce. „Inspekce provedla od září do konce února na 3539 kontrol v on-line hodinách a rozhovory s 3154 učiteli z 385 základních a středních škol letos v lednu a únoru,“ uvádí ČTK s tím, že v minulém roce inspekce obvolala přes 5 000 škol a mluvila s řediteli. 

Autor: Ivan Glaser



Související články