Motorky a skútry možná budou moci od příštího roku jezdit v pruzích pro autobusy. Lidem se nápad nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
motorkar
Zdroj: Shutterstock

Vedení Prahy chce, aby jízdními pruhy vyhrazenými pro autobusy mohly od příštího roku jezdit také skútry a motocykly. Poslalo proto návrh svého záměru na silniční správní úřad. ČTK to oznámil primátorův náměstek Adam Scheinherr.

„Udělali jsme to hlavně s důrazem na to, že si myslíme, že je vhodná podpora skútrů. Je nebezpečné, když jezdí mezi auty. Nevidím, že by toto opatření jakkoliv narušilo provoz integrovaného záchranného systému a autobusů MHD,“ říká Scheinherr.

Ten sdílel informaci také na své sociální síti. Lidem se ale příliš nezavděčil a setkal se s kritikou. A to mimo jiné i proto, že podle některých sledujících by měla Praha proti skútrům a motorkám spíše bojovat, než jim pomáhat.

Jsou hlasití a dávno si jezdí, kudy chtějí

„Od nového roku bude možné jezdit na skútrech a motorkách ve vyhrazených jízdních pruzích pro autobusy. Zejména skútry jsou výborný dopravní prostředek do města. Chceme zvýšit bezpečnost na těchto dopravních prostředích, aby Pražané nemuseli jezdit mezi autobusy a auty,“ napsal Adam Scheinherr na twitteru.

Jenže podle některých by měla v takovém případě Praha pomoci i těm, kterým hlučné dopravní prostředky vadí.

„Budete rozdávat sluchátka? Skútry a motorky nejsou sice tak prostorově neefektivní jako auta, což je plus, ale zato ten kravál, co dělají, je průšvih. Škoda, že neexistuje způsob, jak účinně podporovat prostředky, které jsou jak prostorově efektivní, tak tiché, že?“ napsal jeden ze sledujících.

Další pak dodal, že nový zákon je zbytečný, protože si lidé stejně už teď jezdí, kudy chtějí. „Jel jste se někdy podívat třeba na Bohdalec? Tam v pruzích vyhrazených pro autobusy jezdí kromě nás, pár poctivých idiotů, prakticky každý,“ uvedl nespokojený motorista.

Bezpečné to podle lidí nebude

To potvrzuje pro Přehledně24 i pětadvacetiletý řidič Jaroslav z pražských Holešovic. „Už teď jezdí motorkáři jednoduše všude, kam se vejdou. Pokud začne platit tato novinka, autobusáci budou mít podle mě velký problém, protože je to omezovat bude,“ řekl.

„Už jste jel na skútru mezi dvěma autobusy?“ ptá se náměstka na twitteru někdo s tím, že bezpečné to pro motorkáře rozhodně nebude. „A už jste jel autobusem mezi dvěma skútry?“ doplňuje ho další, podle kterého to neprospěje vůbec nikomu.

Jak píše iDNES, v současné době musí změnu projednat dotčené orgány. Podle Scheinherra ale nebude problém, aby novinka vstoupila v platnost. „Já očekávám, že by změna mohla začít platit na začátku příštího roku,“ dodal.

Zdroj: ČTK, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články