Mynář tvrdí, že jeho přeřeknutí při jmenování Lipavského byl omyl, nikoliv záměr

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Mynar Vratislav
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Jméno nového ministra zahraničí Jana Lipavského rezonuje českou společností, a to i po jeho jmenování. Zásluhu na tom má kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář. Jeho přeřeknutí při jmenování se stalo předmětem mnoha spekulací. On sám se pro Lidovky.cz uvedl, že se jednalo o pouhý omyl.

Před několika týdny se začala tvořit nová vláda České republiky. Pět stran dostalo nelehký úkol, a to rozdělit si mezi sebe ministerské posty a ty obsadit schopnými jmény.

Zeman nakonec ustoupil

Všechny strany se nakonec bez větších problémů shodly. Jména přednesl prezidentu republiky nyní už premiér Petr Fiala. Prezident však už předem avizoval, že s jedním jménem má problém.

Jak se později ukázalo, jednalo se o Jana Lipavského, který byl nominován na post ministra zahraničí svou Pirátskou stranou. Prezident oznámil, že se ho rozhodl nejmenovat. Nakonec se ale po rozhovoru s Petrem Fialou rozhodl změnit názor a vládu jmenovat dle původního návrhu.

Bc. je podle prezidenta málo

Na kandidátovi mu vadilo hned několik věcí. Jednou z nich byl podle prezidenta až příliš odtažitý postoj Lipavského k Visegrádské čtyřce a také k Izraeli. Velkým problémem bylo pro prezidenta i jeho vzdělání.

„Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ uvedl tehdy na svém oficiálním webu Pražský hrad.

Mnoho lidí pak upozorňovalo na fakt, že ministrem zahraničí byl jmenován i Jan Hamáček, který žádný vysokoškolský titul nevlastní. Pro prezidenta to tehdy nebyl žádný problém.

Podezřelá chyba

Výtku ohledně vzdělání připomněl při včerejším jmenování vlády na Pražském hradě i kancléř. Při vyvolání jména Jana Lipavského se totiž Minář přeřekl. „Magistr, pardon, bakalář Jan Lipavský,“ přečetl ze jmenného seznamu kancléř Vratislav Mynář.

Všichni novináři i diskutující na sociálních sítích začali řešit, zda se jednalo skutečně o nevinný přeřek, anebo zda se jednalo o celkem nevybíravé rýpnutí.

Sám kancléř se k situaci vyjádřil pro Lidovky.cz. „Mám styl čtení, že se připravuji na to, co tam je další, a bohužel. Nehledejte v tom žádný záměr, já jsem obyčejný smrtelník, panu Lipavskému jsem se omluvil,“ vysvětlil.

Zdroj: Hrad.cz, Irozhlas.cz, Lidovky.cz,

Autor: Markéta MladáSouvisející články