Na Pražském hradě budou letos Zlaté Vánoce. Sváteční program začíná první adventní neděli

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vanoce_praha
Zdroj: Shutterstock

Letošní advent začíná v neděli 27. listopadu. Na Pražském hradě jej slavnostně zahájí rozsvícení stromu z Lánské obory. Pro návštěvníky sídla prezidenta republiky bude připraven program s názvem Zlaté Vánoce.

Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu si na letošní advent připravily zvláštní program. Kromě tradiční výzdoby a rozsvícení vánočního stromu si na Pražském hradě užijete mnoho kulturních akcí, chybět nebudou ani tradiční vánoční trhy.

„Bezprostředně po změně vedení Správy Pražského hradu jsem zadal těžko splnitelný úkol připravit v mimořádně krátkém čase kvalitní adventní program zaměřený primárně na domácí návštěvníky. Výsledek mě pozitivně překvapil“, uvádí v tiskové zprávě Hradu Vratislav Mynář, vedoucí KPR.

„Produkčnímu týmu se na Pražském hradě podařilo připravit skutečně Zlaté Vánoce. Dne 27. listopadu se rozsvítí vánoční strom a začne celá řada kulturních akcí. Zároveň zveme všechny třeba jen na malou adventní procházku slavnostně vyzdobeným Hradem,“ dodává Mynář.

Vánoce ve znamení hudby

Dle vyjádření Správy Pražského hradu se letošní vánoční trhy na Hradčanech budou konat již od 23. listopadu až do 6. ledna následujícího roku, a to konkrétně na Jiřském náměstí Pražského hradu. Letošní Zlaté Vánoce si pro návštěvníky přichystaly novinku, letos totiž budou trhy doplněny o kulturní program na II. nádvoří.

Ve svatovítské katedrále se navíc 3. prosince uskuteční koncert Hudby Hradní stráže, ten si muzikanti zopakují ještě 20. prosince, tentokrát ale ve Španělském sále. Tentýž den totiž katedrálu sv. Víta rozezní tradiční Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání žáků ZUŠ Hostivař.

Vánoční Staromák

Tradiční strom se na Staroměstském náměstí rozsvítí již tuto sobotu 26. listopadu. Mohutný strom z Kytlice na Děčínsku se bude zdobit už od pátečního dne, uvádí server iDNES. Od sobotního slavnostního rozsvícení bude ovšem strom svítit každý den pouze od 16.00 do půlnoci vzhledem k nutnosti úspory energie.

Zdroj: Pražský hrad, iDNES, Twitter

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články