Na sjezdu KDU-ČSL se bude volit nové vedení. Přijede i kontroverzní host

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
KDU Jurecka
Zdroj: Profimedia

Již tento víkend proběhne v jednom z ostravských hotelů sjezd jedné ze stran vládní koalice, a to KDU-ČSL. Program mají lidovci opravdu nabitý. Kromě klasických projevů se bude volit nové předsednictvo strany. Objeví se tam také několik hostů. Jeden z nich však budí značné kontroverze.

KDU-ČSL si po více jak dvou letech bude vybírat nové vedení strany. Na jejího šéfa kandiduje ten stávající, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Důvěru dostal z devíti krajů. Žádného protikandidáta zatím nemá, je ale možné, že se někdo přihlásí až přímo v den sjezdu.

Boj o 1. místopředsedu

Už nyní je jasné, že napínavější to bude u volby prvního místopředsedy strany. Svou funkci chce obhájit senátorka Šárka Jelínková, která je první místopředsedkyní strany už od roku 2019. Na letošní volbu byla nominovaná ze dvou krajů.

Jejím vyzyvatelem je současný řadový místopředseda Jan Bartošek, který je rovněž místopředsedou Poslanecké sněmovny. Toho v nominaci podpořily tři kraje. Volit se dále bude i šest řadových místopředsedů.

Na sjezdu přirozeně zazní celá řada projevů, podle ČTK jej přednese například dosavadní předseda Marian Jurečka, ministr zemědělství Zdeněk Nekula či ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

KDU-ČSL přivítá také řadu hostů. Jedním z nich bude například někdejší předseda Senátu Petr Pithart, ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis či polský europoslanec Jan Olbrycht.

Přijede kontroverzní politik a aktivista

Jeden z avizovaných hostů už ale nyní vzbudil značné kontroverze. Jedná se o politika a generálního manažera slovenské politické strany Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) Marka Michalčíka.

Ten je na Slovensku známý svými až extrémními názory na potratovou politiku státu. V rodné zemi organizuje takzvané Pochody za život, na kterých prezentuje svůj názor, podle něhož by měly být potraty zcela zakázány. A to i v případě, kdy se jedná o znásilnění.

„Okolnost početí nemůže být důvodem na usmrcení narozeného dítěte, a tak by neměla být důvodem ani na usmrcení nenarozeného,“ řekl Michalčík před třemi lety v rozhovoru pro slovenský deník SME.

Host, kterého nikdo nezval

Zpravodajský web Seznam Zprávy se od vedení strany snažil zjistit, kdo vlastně tohoto kontroverzního politika pozval. K odpovědi se však nikdo neměl. Nakonec ale lidovci přišli s vysvětlením, že původně zvali předsedu KDH Milana Majerského, ten ale nakonec dorazit nemohl.

Místopředseda Tomáš Zdechovský tak okamžitě přispěchal s vysvětlením, že KDU-ČSL v mnoha tématech souzní se slovenskou KDH, s extrémními názory Michalčíka se však v žádném případě neslučuje. Strana však údajně nemohla ovlivnit, koho Slováci pošlou místo svého předsedy.

„V KDU-ČSL nenajdete názor, který by říkal, že si znásilněné mají děti nechat. Znásilnění je prasečina a brutální zásah do intimity člověka a v tuto chvíli nebudu nikde hájit ‚pro-lifes‘,“ vysvětlil europoslanec pro Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, SME 

Autor: Markéta MladáSouvisející články