Nad dálnicí D1 vznikne kuriózní stavba. Nic takového Morava nepamatuje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
velke mezirici
Zdroj: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Český rozhlas Brno přinesl informaci o plánu brněnského biskupství postavit ve Velkém Meziříčí nad dálnicí D1 novou stavbu. Místo budoucí kaple vybral biskup Vojtěch Cikrle na pozemku Ředitelství silnic a dálnic. To s budoucí výstavbou souhlasí.

„Když jezdím z Prahy, dost často tady zastavuji a jdu se podívat na místo, kde by to bylo nejlepší, odkud je vidět celé město, které se rozprostírá pod touto lokalitou,“ řekl Českému rozhlasu Brno biskup Vojtěch Cikrle.

Kaple s vyhlídkou na D1 i na město

Místo, na kterém by měla kaple stát, se nachází nedaleko benzinové stanice u dálnice D1 a zatím je porostlé křovím, nabízí ale výhled na celé Velké Meziříčí. „Je to tady úžasné v zimě, kdy je město osvětlené, ale i z jara. Je odsud vidět na kostel i na zámek. A tak tady sním o tom, že by tu mohla být kaple,“ komentoval lokalitu biskup.

V minulém roce v této věci oslovil Ředitelství silnic a dálnic, kterému zarostlé odpočívadlo patří. To s návrhem souhlasilo. „Vítáme i jiné věci, než jenom náš stavební beton a silnice, jen se na tomto místě scházíme až nyní, protože dřív to situace moc neumožňovala,“ řekl šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

„Nám se to vlastně trefilo do našeho záměru, protože bychom tuto odpočívku chtěli rozšiřovat směrem k mostu Vysočina, takže jakoby proti směru dálnice,“ dodal Fiala. Přesná doba možné realizace není jasná, na projektu budoucí dálniční kaple, která bude první svého druhu na Moravě, teprve pracují architekti.

Kromě kaple i parkoviště a kavárna

U odpočívadla plánuje Ředitelství silnic a dálnic zřídit víc parkovacích míst pro auta kavárnu s vyhlídkou do údolí. Kaple by měla stát nedaleko socialistického monumentu, který vznikl při stavbě dálnice. Kaple by měla stát ve svahu kousek vedle něj. „Krásně to navazuje na to, co tu chceme stavět my,“ doplnil Fiala.

Modernizace odpočívadla má začít v příštím roce. O podobě kaple se zatím jedná, její charakter je ale už jistý: „Měla by být veřejně přístupná. Takové kaple v zahraničí bývají místa klidu, a to má platit i tady. Myslím si, že ať už člověk věří nebo nevěří, tak po klidu touží a tady k tomu musí udělat i pár kroků od parkoviště, že to nebude přímo součástí benzinové pumpy,“ dodal biskup.

Dálniční kaple bude podle biskupových slov zasvěcená patronovi automobilistů svatému Kryštofovi a svaté Zdislavě, která se narodila v Křižanově, který leží nedaleko Velkého Meziříčí. Ve Velkém Meziříčí se nachází kostel zasvěcený svatému Mikuláši, místo spadá pod brněnskou diecézi.

V České republice se nachází jen jedna dálniční kaple, a to na dálnici D5 u Plzně, postavená byla v roce 2008. Jak nedávno upozornil deník Zdopravy.cz, nově by k ní měla řidiče navádět i dopravní značka se symbolem, podobně jako se označují benzinové pumpy nebo restaurace.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články