NÁZOR: Restaurace přijímající hotovost prý přijdou o zákazníky. Ano, ale ještě to pár let potrvá

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Platba kartou
Zdroj: Jacob Lund / Shutterstock.com

Platby v restauracích jsou často spojovány s kritikou zákazníků, protože ne vždy lze zaplatit všemi způsoby, které jsou dostupné. Dle novináře Jindřicha Šídla toto rozhodnutí restaurací povede k odlivu zákazníků. Jiní mají zase potřebu chránit platbu hotovostí.

Text je komentářem autorky.

Možná jste zaznamenali iniciativu senátorky Jitky Chalánkové, která má obavu z blížící se digitalizace, a vznesla návrh, aby právo na platbu v hotovosti bylo zakotveno v Ústavě České republiky.

Hotovost jako právo dané Ústavou

„Člověk má právo rozhodnout se sám ze své vůle, že chce platit v hotovosti. Je to jeho právo volby. Proto se bavíme o Listině základních práv a svobod,“ vysvětlila senátorka své pohnutky pro server Seznam Zprávy.

Oldřich Dědek, člen Bankovní rady, však upozornil na to, že toto právo je již nyní zakotveno v zákoně o oběhu bankovek a mincí.

„Každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ledaže je oprávněn jejich příjem odmítnout,“ zní část zákona.

Několikrát do roka se však objeví stížnosti občanů, že obchodník odmítl přijmout hotovost. Toto se pak následně řeší s obchodníkem, ale vzhledem k tomu, že porušení není považováno za přestupek, nemůže být obchodník sankciován.

Právě toto byl záměr senátorky, aby bylo možné platbu v hotovosti vymáhat. Senát však nakonec její návrh nepodpořil.

Ačkoliv Evropská centrální banka vydala souhrn výhod hotovosti, mezi které patří například soukromí při platbě či potřeba jejího zachování kvůli starším občanům a nízkopříjmové skupině obyvatel, návrh senátorky předběhl dobu.

Dá se tedy počítat, že se za pár let tento návrh objeví znovu v době, kdy bude aktuálnější a bude mít větší šanci na úspěch.

Opačný problém s platbou kartou

A že každý problém má více úhlů pohledu, dokazuje příspěvek novináře Jindřicha Šídla na jeho twitteru, ve kterém naopak kritizuje placení pouze v hotovosti.

„Tyhle podniky, který chytře zase přestaly přijímat karty a chtějí jen cash, prostě jen brzo přijdou o zákazníky,“ píše u sdílené fotky.

Je to vlastně stejný problém, jaký řešila paní senátorka, jen opačně. Dle Šídla by lidé měli mít právo na platbu kartou.

Nutno podotknout, že se příspěvek novináře nesetkal s velkým pochopením veřejnosti, protože důvody k platbě v hotovosti jsou opodstatněné.

Možnost volby jako zákon?

V konečném hledisku mají pravdu jak Chalánková, tak Šídlo. Jen mají oba obavy o něco jiné. Senátorka o platbu v hotovosti, novinář o platbu kartou.

Jak již bylo zmíněno, je sice platba penězi dána zákonem, ale není vymahatelná. A platba kartou? Ta není dána zákonem už vůbec. Takže si vlastně obchodníci sami mohou rozhodnout, jak u nich můžete zaplatit.

Ačkoliv ani to není tak úplně pravda, na což upozornili lidé pod příspěvkem na twitteru.

„Banky si berou provizi cca 2 % z částky, když jste plátci DPH, je to skoro 2,5 % a peníze vám banka pošle po cca týdnu. Pronájem terminálu cca 1 500 Kč ročně,“ píše jeden z reagujících a vysvětluje, proč karty nejsou pro obchodníky výhodné.

Další pak zmiňuje, že platba kartou pak snižuje zájem zákazníků dávat spropitné.

Z hlediska zákazníka bych přivítala zákon, který by stanovoval povinnost přijímat jak karty, tak hotovost. Z hlediska podniku však chápu, že když si zákazníci dají jedno pivo a následně platí kartou, je pro podnik takový zákazník spíše za trest.

Odliv zákazníků ve velkém zatím nehrozí

A stejně jako si podnik sám může vybrat způsob platby, tak si zákazník může vybrat, zda do daného podniku půjde.

Opravdu se tak může stát, že dané zařízení přijde o některé zákazníky, protože upřednostní jiný, kde platba kartou možná je.

Že by však došlo k významnému odlivu hostů? To je otázka daleké budoucnosti. Zatím je mnoho občanů zvyklých na platbu v hotovosti a platby kartou jsou pro ně něčím neznámým, co nechtějí riskovat.

A lidé jsou si toho vědomi a nějakou hotovost u sebe většinou vždy mají. A když ne? Síť bankomatů je poměrně rozsáhlá a vždy je možné si někde v blízkosti hotovost vybrat.

Zdroj: Seznam Zprávy, Evropská centrální banka, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články