Nedůvěra vládě: Babiš pro ni nevidí důvod. Víme, proč je na něj Koalice SPOLU krátká

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Už to budou bezmála tři týdny od doby, co koalice SPOLU vyhlásila nedůvěru vládě Andreje Babiše (za ANO). Aby se schůze vůbec konala, potřebuje získat 50 hlasů, ale to se jim zatím nedaří. Je tak stále jen u slibů. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Petr Fiala (za ODS) vyzval 15. dubna premiéra Andreje Babiše, aby požádal o důvěru vládě. „Pokud tak neučiní, hlasování o nedůvěře vyvoláváme my,“ doplnila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová během dubna.

Chybí 10 hlasů k vyslovení nedůvěry

Andrej Babiš řekl, že nevidí žádný důvod k tomu, aby o důvěru žádal. Koalice SPOLU proto řekla, že začne sbírat hlasy. Podle ústavy potřebuje nasbírat 50 potřebných hlasů. Strany KDU-ČSL, ODS a TOP 09 nasbíraly podle informací CNN Prima NEWS 40 hlasů, deset jich ještě musí nasbírat. Například Piráti, komunisté a STAN svůj hlas nechtějí dát.

SPD s předsedou Tomiou Okamurou také souhlasilo s vyvoláním o nedůvěře vládě. Okamura ale je přesvědčen, že byl jako první, kdo s tímto nápadem přišel a koalice SPOLU má přidat své hlasy jemu. „Šermují se, kdo to má komu podepsat. Také to může skončit fiaskem, že na hlasování o nedůvěře vůbec nedojde,“ popsal situaci blízký zdroj.

Skepticky to vidí Zdeněk Stanjura, šéf poslaneckého klubu ODS. Podle jeho slov něco takového nehrozí. „Hlasy určitě mít budeme. Počítal jsem s tím, že potřebuji sedm až deset dnů na to, abychom podpisy shromáždili. V úterý jedná Sněmovna. Budu jednat se všemi,“ řekl Stanjura pro CNN Prima NEWS.

„V úterý začíná Sněmovna, poslanci se fyzicky dostaví a bude možné podpisy sesbírat. Více řekneme na tiskové konferenci,“ sdělila Pekarová.

Okamurovo hnutí začalo sbírat potřebné hlasy, ale tvrdí, že koalice SPOLU jeho arch nepodepsala. Domnívá se tak, že strany nakonec vládu Andreje Babiše podporují.

Pokud chtějí hlasovat o nedůvěře, bude muset jedna strana ustoupit. „Chceme předat moc lidem, proto chceme předčasné volby. Nechceme předat absolutní moc prezidentovi Zemanovi, proto nechceme nedůvěru vládě. Podpisy tedy nepřipojíme. Na našich podpisech však svolání schůze k nedůvěře nestojí. Chce ji i SPD, dohromady jim hlasy dají,“ řekl pro CNN Prima NEWS šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Stanjura nechápe chování některých stran

„Přijde mi srandovní, že někdo říká, že je pro nedůvěru vládě, ale nepodepíšeme se pro svolání schůze, kde by se to mělo řešit. To vůbec nejde dohromady. Pokud někdo nemá důvěru ve vládu, tak mi přijde nepochopitelné, proč by tu schůzi nechtěl,“ reagoval Stanjura na chování Pirátů, komunistů a Starostů.

Jenže ani tak by nebylo vyhráno. Piráti a STAN už delší dobu varují před tím, že v případě, kdy by vláda nedostala důvěru, k moci by se dostal prezident Miloš Zeman.

Ten v pořadu Partie na Primě řekl, že by za takové situace nechal dovládnout Babišův kabinet. Podle jiných by bylo dobré nechat rozpustit kabinet, ale na to je potřeba 120 hlasů a jen ANO jich má 78 a ČSSD 14.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články